Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

RADOM

Oszust podawał się za policjanta i oszukał 43-latka

środa, 16 czerwca 2021 14:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: KMP w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Kilkadziesiąt tysięcy złotych stracił 43-letni mieszkaniec Radomia, który dał się oszukać przez mężczyznę podającego się za policjanta. Do kosza na śmieci wrzucił gotówkę oraz kartę bankomatową z pin-em. Policja przestrzega przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym podającym się za pracowników różnych firm i instytucji, a tym bardziej policjantów. Funkcjonariusze Policji  nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy. Apelujemy o rozwagę i rozsądek - mówi Justyna Leszczyńska z radomskiej policji.

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej wymyślnych i podstępnych metod wzbogacania się kosztem niewinnych osób. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy dzwonią i proszą o pomoc w schwytaniu przestępców. Pomoc ma polegać na wypłaceniu pieniędzy i przekazaniu ich oszustom. Jak się okazuje nie tylko starsze osoby dają się nabrać - informuje rzecznik KMP w Radomiu Justyna Leszczyńska.

Taki przypadek radomscy policjanci odnotowali we wtorek, 15 czerwca kiedy do 43-letniego mieszkańca naszego miasta, zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza CBŚ. Oszust poinformował, że mężczyzna może być ofiarą oszustwa. Prosił również o pomoc w schwytaniu przestępców, która miała polegać na przekazaniu pieniędzy. Mężczyzna uwierzył w opowiedzianą przez telefon historię i wypłacił oszczędności z banku. Następnie gotówkę oraz kartę bankomatową z pin-em wrzucił do wskazanego kosza na śmieci. Gdy zorientował się, że został oszukany zgłosił sprawę Policji.

Policjanci cały czas apelują o szczególną ostrożność, czujność i rozsądek. Żaden policjant nie informuje o szczegółach prowadzonej sprawy telefoniczni. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary - wyjaśnia Justyna Leszczyńska z KMP w Radomiu.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności i nie przekazujmy haseł dostępowych do konta. Funkcjonariusze Policji  nigdy  nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy. Jeśli ktoś podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy to z pewnością jest to próba oszustwa - dodaje Justyna Leszczyńska z radomskiej policji.