Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

RADOM

Wypoczywaj nad wodą i w wodzie, ale bądź ostrożny!

czwartek, 17 czerwca 2021 07:37 / Autor: Michał Kaczor
fot. Kamil Zapora/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Upalne i słoneczne dni sprawiają, że coraz więcej osób wybiera się nad wodę. Warto pamiętać przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bo w czerwcu w Polsce utonęło już 17 osób.

Patrole wodne, ratownicy i policja dbają o nasze bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą. Należy jednak pamiętać, że nawet czujne oko nie uchroni nas w pełni podczas kąpieli.

Od 1 do 17 czerwca w Polsce utonęło już 17 osób. 4 i 9 czerwca życie pod wodą straciły po 4 osoby.

Najczęściej przyczyną utonięć są brawura i alkohol.

- Wchodzimy w miejscach, gdzie nie powinniśmy się kąpać. Statystyki są nieubłagane, alkohol jest główną przyczyną utonięć - mówi Andrzej Grabkowski ze Środowiskowo-Lekarskiego WOPR w Radomiu.

Coraz więcej osób wybiera wypoczynek nad zalewem na Borkach w Radomiu. Należy jednak pamiętać, że infrastruktura jest cały czas w budowie. Ratownik Andrzej Drabik mówi, że najlepiej szukać miejsca, gdzie w razie zagrożenia będzie ktoś, kto nas uratuje.

- Przede wszystkim powinniśmy szukać miejsca nad wodą, gdzie są do tego odpowiednio przeszkoleni ludzie, gdzie są ratownicy. Może zdarzyć się nam i naszym bliskim przykry wypadek. Osoba, która ma wiedzę o tym, jak ewakuować z niebezpiecznego miejsca, jakim jest chociażby głęboka woda, czy ewentualnie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, jest w tym momencie niezbędna. Jeśli nie ma ratowników, starajmy się szukać miejsc, gdzie są inne osoby. Nie wstydźmy się podejść do takich osób, żeby zwróciły uwagę na pozostawione przez nas rzeczy na plaży i od czasu do czasu rzuciły okiem na miejsce, gdzie będziemy pływać - mówi Andrzej Drabik.

Na kąpieliskach trzeba też zwracać uwagę na kolor flagi.

- U nas obowiązuje dwukolorowe oznakowanie, czyli biała flaga - zezwolenie na kąpiel, czerwona - całkowity zakaz. Brak flagi oznacza brak ratowników - mówi ratownik Arkadiusz Gradowski.

Ratownicy przestrzegają także przed używaniem materacy dmuchanych, kół ratunkowych i innych sprzętów, które często wykorzystujemy w wodzie.

- Materac to nie jest sprzęt wodny, na którym pływamy czy odpoczywamy. Jest wiele przypadków, że ludzie zasypiają - przestrzega Andrzej Grabkowski.

Jeśli dojdzie do nieszczęścia, warto wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy. Tłumaczy Andrzej Drabik.

Sezon ratowniczy rozpoczął się już między innymi nad Zalewem Sulejowskim i w Sielpi. Nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają między innymi patrole na motorówkach.