Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Cecylówka, Kaplica Świętego Józefa
Dziś jest: Sobota, 18 września 2021

Samorząd

Prezydent Radomia bez wotum zaufania i absolutorium

poniedziałek, 28 czerwca 2021 14:27 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rada Miejska - głównie głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości - nie udzieliła prezydentowi Radomia wotum zaufania i absolutorium.

Radom szczepienia

Sesja absolutoryjna to rozliczenie prezydenta z wykonania budżetu za poprzedni rok. Radni uchwałę w tej sprawie podejmują co roku, do końca czerwca. Podstawą udzielenia, bądź nie absolutorium powinno być sprawozdanie z wykonania budżetu, które opiniuje regionalna Izba Obrachunkowa. Ta już wydała opinię pozytywną. Prezydent Radomia Radosław Witkowski:

Łukasz Podlewski, szef klubu radnych klubu PiS powiedział, że w sprawozdaniu o stanie miasta, przed wotum zaufania, zabrakło jednego, uderzenia się w piersi w sprawie Radomskiego Centrum Sportu. - Dlaczego zapominamy o tak ważnej inwestycji. W naszym klubie nie było i nie będzie dyscypliny w sprawie głosowania nad absolutorium dla prezydenta - mówił radny Łukasz Podlewski:

Prezydenta Radomia broniła radna Marta Michalska-Wilk z Platformy Obywatelskiej. - Trudno nie odnieść wrażenia, że była dyscyplina w sprawie wotum zaufania, ale i że to decyzja polityczna - powiedziała radny Michalska-Wilk:

Dochody budżetu w 2020 roku były zaplanowane na 1 miliard 395 milionów złotych, a na koniec roku wyniosły 1 miliard 426 milionów złotych. Wydatki miasta były zaplanowane na 1 miliard 483 miliony złotych, a ich wykonanie to 1 miliard 541 milionów złotych.

Najwięcej w ubiegłym roku miasto wydało na oświatę, to było 535,7 milionów złotych, 35 procent wszystkich wydatków budżetowych. Przy czym miasto z własnego budżetu musiała dołożyć 167,1 miliona złotych. O 12,8 miliona złotych więcej niż w 2019 roku. O tyle za mała była rządowa subwencja oświatowa.

Deficyt budżetowy na koniec 2020 roku wyniósł 77,4 miliona złotych, był o 10,8 miliona złotych mniejszy niż planowano na początku roku. Zadłużenie miasta na koniec 2020 roku wynosiło 741 milionów złotych.