Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wacław, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Lisów
Dziś jest: Wtorek, 28 września 2021

RADOM

Parking "Parkuj i jedź" otwarty

czwartek, 01 lipca 2021 15:23 / Autor: Magdalena Król
fot. MZDiK
Magdalena Król

Parking typu Park & Ride, czyli parkuj i jedź został otwarty przy ulicy Sycyńskiej na radomskim Południu. Ogrodzony plac będzie służył między innymi osobom z południowych okolic Radomia, które będą chciały zostawiać tam samochody i podróżować dalej komunikacją miejską. W przyszłości w tej okolicy ma zostać utworzony nowy przystanek kolejowy.

Radom szczepienia

Plac postojowy powstał w pobliżu ulicy Sycyńskiej, przy drodze dojazdowej do bloków nr 35 i 37. Pomiędzy osiedlem a sklepami kierowcy mogą już korzystać z nowego parkingu typu Park & Ride. Ma on powierzchnię 0,42 hektara.

- Jest tam 167 miejsc postojowych, w tym siedem zarezerwowanych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Jest też siedem stojaków rowerowych. Parking nie jest "betonową pustynią", gdyż wykonawca inwestycji posadził aż 87 nowych drzew oraz 390 krzewów. Całość oświetla sześć latarń, na których zainstalowano łącznie 12 opraw LED-owych. Nawierzchnię większości miejsc postojowych stanowią płyty eko, co ułatwia odpływ wody do ziemi - mówi Dawid Puton, rzecznik MZDiK.

Nowy plac postojowy został ogrodzony płotem o długości 332 metrów. Na wjeździe oraz wyjeździe (kierunki ruchu są oddzielone) stanęły automaty parkingowe z kolumnami wjazdowymi i wyjazdowymi. - Kierowca samochodu, który chce wjechać na parking typu Park & Ride, musi zatem okazać Radomską Kartę Miejską lub pobrać bezpłatny bilet dostępu, umożliwiający podniesienie szlabanu wjazdowego. Identycznie należy postąpić przy bramce wyjazdowej z tego placu - dodaje Dawid Puton

Parking na radomskim Południu został wybudowany w ramach tak zwanego projektu multimodalnego. Budowa trwała ponad cztery miesiące. Jej wykonawcą była firma Budromex z Radomia. Koszt zadania to około 811 tysięcy złotych.

Obecnie od nowego parkingu Park & Ride do pętli autobusowej na Południu jest około 250 metrów. Jednak docelowo planowana jest nowa pętla końcowa w bezpośrednim sąsiedztwie placu postojowego. Parking ma bowiem służyć nie tylko osobom przesiadającym się do komunikacji miejskiej, lecz również zamierzającym udawać się w dalszą podróż pociągiem. Kolej przy rozwidleniu torów na wysokości ulicy Krynickiej planuje utworzenie nowego przystanku Radom Południowy. Przy ulicy Sycyńskiej będzie wówczas kompleksowy węzeł przesiadkowy. Dopóki jednak nie będą znane szczegóły tej inwestycji ze strony kolei, niemożliwe jest zaprojektowanie chociażby dojść od strony osiedla. Również kształt przyszłej pętli końcowej będzie ustalany w późniejszym terminie.