Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

RADOM

Wandale znowu w akcji!

środa, 07 lipca 2021 07:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MZDiK
Elżbieta Warchoł

Wandale dewastujący wiaty przystankowe znów się uaktywnili. W 2020 roku MZDiK odnotował "tylko" 74 przypadki zniszczeń przystanków, a w pierwszej połowie bieżącego roku było ich już 51. Z jednej z wiat na radomskich Borkach ktoś ukradł... płyty poliwęglanowe z dachu!

Najczęstszym celem wandali są przeważnie przystankowe szyby, nie oszczędzają też ławek, znaków D-15 z symbolem autobusu zamontowanych na słupkach oraz koszy na śmieci - informuje Dawid Puton, rzecznik MZDiK. Kilka dni temu pracownicy MZDiK otrzymali zgłoszenie o zniszczonym dachu przystanku Limanowskiego / Sucha 14 (w kierunku Potkanowa). Okazało się, że pod osłoną nocy ktoś zdemontował wszystkie płyty poliwęglanowe, stanowiące element zadaszenia - mówi rzecznik MZDiK. Prawdopodobnie chciano zdjąć cały dach, bo wandale odkręcili wszystkie śruby znajdujące się w górnej części wiaty. Koszt naprawy uszkodzonych przystanków w Radomiu w pierwszym półroczu tego roku wyniósł już ponad 21 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że są to pieniądze z budżetu miasta, które mogłyby zostać przeznaczone na inne cele. Niestety, próby ustalenia sprawców takich dewastacji wielokrotnie kończą się niepowodzeniem, ponieważ nie każdy przystanek jest monitorowany. Aby ukarać sprawcę, najlepiej jest ująć go na gorącym uczynku. Stąd już kolejna prośba - jeśli jesteś świadkiem dewastacji przystanku, od razu poinformuj Straż Miejską. Wszystkie przypadki rozbitych szyb albo zdewastowanych dachów należy natomiast zgłaszać do Działu Przewozów Pasażerskich MZDiK - wyjaśnia rzecznik MZDiK Dawid Puton.