Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

RADOM

Nie zaszczepisz się na Idalinie. Punkt został zamknięty

środa, 21 lipca 2021 15:34 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Weronika Chochoł Zespół prasowy 6 MBOT
Elżbieta Warchoł

Blisko 9 tysięcy osób zaszczepiło się w punkcie szczepień powszechnych w Domu Kultury „Idalin”. W połowie lipca punkt wspierany przez radomskich terytorialsów zakończył swoją prawie trzymiesięczną działalność - informuje Weronika Chochoł, Zespół prasowy 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

Punkt powstał dzięki współpracy władz miasta, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przez 2,5 miesiąca w punkcie zostało zaszczepionych łącznie 8925 osób. Pomieszczenia domu kultury zostały odpowiednio przygotowane i wyposażone w 8 stanowisk obsługiwanych przez wykwalifikowanych medyków. Nieodległe terminy zapisów oraz sprawne przeprowadzenie samej procedury sprawiły, że punkt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród radomian. Oprócz szczepionek Astra Zeneca można było zaszczepić się preparatami Pfizer i Moderna - mówi Weronika Chochoł.

Realizację szczepień koordynowali żołnierze 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu. – Jako żołnierze czuwaliśmy nad prawidłowym przebiegiem szczepień. Pomagaliśmy w wypełnianiu dokumentacji medycznej, weryfikowaliśmy terminy zgłoszeń osób szczepionych i drukowaliśmy międzynarodowe certyfikaty umożliwiające wyjazd za granicę bez jakichkolwiek utrudnień – wyjaśnia kpr. Janusz Janas – koordynator punktu szczepień przy ul. Bluszczowej i dodaje: - Bardzo ważnym zadaniem była również fachowa opieka poszczepienna. Niejednokrotnie wojskowi ratownicy medyczni udzielali pacjentom pierwszej pomocy w tak zwanej „sali odpoczynku”.

Mimo początkowo dużych kolejek, szczepienia odbywały się szybko i sprawnie, a radomscy terytorialsi dbali o komfort pacjentów, odpowiadali na pytania i rozwiewali obawy. – Żołnierze zostali odebrani bardzo pozytywnie przez pacjentów, którzy przyjechali na punkt szczepień. Byli bardzo zaangażowani i każdemu nieśli fachową pomoc – zapewnia kpr. Janas z 62 blp.

Punkt przy ul. Bluszczowej zakończył działalność, jednak jak zapewnia płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierze cały czas wpierają punkty szczepień na południowym Mazowszu. – Żołnierze 6 MBOT byli w mobilnych punktach, odkąd w Polsce ruszył projekt szczepień. Byli, są i będą, pomagając służbie zdrowia w tym, żeby skutecznie zaszczepić Polaków. Punkt przy ul. Bluszczowej zakończył swoją działalność, ale to nie oznacza, że w Radomiu nie można się szczepić. W dalszym ciągu na ulicy Dębowej działa obsługiwany przez naszych żołnierzy punkt DRIVE THRU, do którego serdecznie zapraszam każdego dnia:

Warto dodać, że powszechne punkty szczepień na południowym Mazowszu wspierają terytorialsi ze wszystkich batalionów 6 MBOT. Żołnierze pomagają w obsłudze punktów m.in. w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Szpitalu Południowym, przychodni Wojskowej Akademii Technicznej, podwarszawskich Bramkach czy w Nowym Dworze Mazowieckim.

(Weronika Chochoł, Zespół prasowy 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej).