Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

RADOM

Kolejne autobusy elektryczne wyjeżdżają na ulice Radomia

wtorek, 27 lipca 2021 16:18 / Autor: Magdalena Król
fot. MZDiK
Magdalena Król

Dwa z dziewięciu nowych autobusów elektrycznych marki Solaris Urbino 12 wyjechały we wtorek, 27 lipca, przed południem na ulice Radomia. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji kupiło je przy udziale funduszy unijnych. Nowoczesne pojazdy zostały przyporządkowane do obsługi linii 3, która jeździ pomiędzy Michałowem a Idalinem.

W piątek, 23 lipca w zajezdni Żakowice odbyła się prezentacja tych pojazdów dla dziennikarzy i władz miasta. Cztery dni później pierwsze dwa nowe solarisy o numerach 2010 i 2011 pojawiły się na linii 3. Kolejne autobusy będą wyjeżdżały na ulice miasta w następnych dniach.

W ramach projektu firma Solaris Bus & Coach dostarczyła także pięć mobilnych stacji ładowania zajezdniowego oraz pojazd wsparcia technicznego. Zbudowała poza tym stację szybkiego ładowania pantografowego na pętli przy ulicy Królowej Jadwigi na Michałowie. Wartość zadania wyniosła 28,4 miliona złotych, z czego ponad 19 milionów złotych radomskie MPK pozyskało z dotacji w konkursie organizowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

- To element szerszej strategii modernizacji naszej komunikacji miejskiej. W ubiegłym roku oddaliśmy do dyspozycji mieszkańców pierwszych dziesięć elektrycznych autobusów, teraz mamy dziewięć kolejnych, a w planach są zakupy następnych zero- i niskoemisyjnych pojazdów. Liczę na to, że poprawa standardów w komunikacji miejskiej ułatwi decyzję, żeby przesiąść się z własnego samochodu do autobusu - mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Nowe autobusy swoją konstrukcją oraz wyposażeniem są zbliżone do pierwszych w Radomiu dziesięciu "elektryków" marki Solaris, które od połowy ubiegłego roku obsługują przede wszystkim linię 1, kursującą między Gołębiowem I a Południem. Są one oczywiście niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnych, wyposażone w klimatyzację, kamery monitoringu i ładowarki USB. Mają też kasowniki z ekranami dotykowymi, z czego jeden z nich, tradycyjnie pierwszy z przodu pojazdu, jest przystosowany do płatności zbliżeniowych przy pomocy kart płatniczych.

Już w listopadzie MPK Radom planuje odbiór pięciu fabrycznie nowych, 18-metrowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG, które zostaną pozyskane w drodze leasingu operacyjnego. Kolejne pięć przegubowców na gaz ma przyjechać do naszego miasta w roku 2022.