Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

RADOM

Policyjny dron czuwa także nad bezpieczeństwem pieszych

piątek, 30 lipca 2021 07:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Mazowiecka Policja
Elżbieta Warchoł

Policjanci przeprowadzili w czwartek, 29 lipca działania ukierunkowane na bezpieczeństwo m.in. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Obserwowali zachowania kierowców i pieszych wykorzystując do nich również policyjnego drona. Kontrole były prowadzone na ul. Maratońskiej, gdzie ostatnio doszło do kolejnego potrącenia dwóch rowerzystek.

Radom szczepienia

Policjanci coraz częściej wykorzystują nowoczesnego drona i obserwują zachowania kierowców i pieszych także z nieba. Bezzałogowy statek powietrzny Policji pozwala na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości. Policjanci, którzy obsługują drona, gdy ujawnią wykroczenia z powietrza przekazują informację do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierującego łamiącego prawo drogowe. Jest to skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi kierowcami, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych. Policjanci kontrolują także prędkość z jaką poruszają się tam pojazdy - wyjasnia Justyna Leszczyńska z KMP w Radomiu.

W czwartek, 29 lipca policjanci przeprowadzali kontrole w rejonie ulicy Maratońskiej, gdzie kilka dni temu doszło do potrącenia dwóch rowerzystek na przejeździe dla rowerów. W działaniach udział wzięli policjanci z radomskiej i mazowieckiej drogówki oraz funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji.

Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i eliminowanie ich nieprawidłowych zachowań. Wykroczenia, na które funkcjonariusze zwracali uwagę to m.in. nieudzielanie pierwszeństwa pieszym, omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi.

Apelujemy do pieszych i kierowców o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Wszyscy użytkownicy dróg powinni mieć świadomość, że w dużej mierze, to od ich zachowania na drodze zależy własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi na przejściu dla pieszych może kosztować życie innej osoby - apeluje Justyna Leszczyńska z KMP Radom.