Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

RADOM

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

wtorek, 07 września 2021 11:52 / Autor: Magdalena Król
fot. wikipedia
Magdalena Król

Do 27 października trwa kwalifikacja wojskowa na terenie Radomia.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przełożenia terminu wskazanego w wezwaniu imiennym.

Ustawowy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej:

- mężczyźni urodzeni w 2002 r.;

- mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

- osoby urodzone w latach 2000-2001, które: zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływaprzed zakończeniem kwalifikacji wojskowej lub zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust.4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypo spolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

- kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowaw § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej(Dz. U. z 2017 r. poz. 944).

- osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:

- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,

- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,

- dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają),

- dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe (uprawnienia).

Jeżeli osoba z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w celu ustalenia innego terminu powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji i podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w tym terminie. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

W stosunku do osób niepełnosprawnych wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie ma konieczności osobistego stawiennictwa przed Komisją. W imieniu tej osoby wszelkich czynności w tym zakresie może dokonać osoba uprawniona (tj. rodzic, przedstawiciel prawny) przedstawiając Komisji dowód osobisty niepełnosprawnego, kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz zaświadczenie od lekarza stwierdzające rodzaj schorzenia. Takie osoby przyjmowane będą w pierwszej kolejności.

Stawiający się do kwalifikacji po raz kolejny tj. mężczyźni, którzy mają orzeczoną kategorię zdrowia i posiadają książeczkę wojskową zabierają ze sobą:

- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,

- dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy),

- książeczkę wojskową.

Dodatkowych informacji na temat kwalifikacji wojskowej udziela Wydział Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Urzędu Miejskiego w Radomiu tel. (48) 36-20-571, 36-20-576, 36-20-109.