Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

RADOM

Radomianie pamiętają o napaści ZSRR

piątek, 17 września 2021 15:59 / Autor: Michał Kaczor
fot. Artur Standowicz/FB
Michał Kaczor

W Radomiu odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. 17 września to także Światowy Dzień Sybiraka.

Radom szczepienia

Uroczystości w Radomiu odbyły się przed pomnikiem na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Wspominając tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski są realne sojusze międzynarodowe oparte na wzajemnym szacunku, przywiązaniu do praworządności i odpowiedzialności za wspólną przyszłość. Tę siłę w XXI wieku daje nam właśnie przynależność do rodzin państw Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że wolność, która została wywalczona w tak tragicznych okolicznościach nie jest dana raz na zawsze. Rolą nas, współczesnych Polaków i Europejczyków, jest dbanie o to, aby poświęcenie setek tysięcy bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli z realnymi okupantami, nie zostało zmarnowane - mówił prezydent Radosław Witkowski.

- Dziś oddajemy hołd i pamięć żołnierzom, którzy starli się z wrogiem w 1939r na wschodzie kraju, wszystkim wojskowym i cywilom pomordowanym przez Rosjan, ofiarom zbrodni katyńskiej. Cześć i chwała Bohaterom, cześć Ich pamięci! - mówi wicewojewoda Artur Standowicz.

Podczas uroczystości na cmentarzu przy ul. Limanowskiego został odczytany Apel Pamięci. Delegacje złożyły też kwiaty przed pomnikiem zamordowanych przez NKWD oraz przed pomnikiem w hołdzie więźniom politycznym okresu stalinowskiego i Sybirakom.