Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

RADOM

Radomski skansen ma już 45 lat!

piątek, 17 września 2021 16:54 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

 Uroczysta gala odbyła się dzisiaj w Leśnym Dworze koło Skaryszewa. Udział w niej wzięli m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Radomia Radosław Witkowski. Galę poprowadził Tomasz Waloszczyk z Radia Plus.

Ilona Jaroszek, dyrektor skansenu mówiła, że placówka, którą kieruje, należy do liczącej 220 lat rodziny muzeów polskich i zgodnie ze wskazaniami Izabeli Czartoryskiej „gromadzi wszelakiego rodzaju pamiątki narodowe”, pamiątki upamiętniające głównie historię ziemi radomskiej. Należy również do liczącej 130 lat rodziny muzeów na wolnym powietrzu zwanych w Polsce skansenami.

Wśród zaproszonych gości był biskup Piotr Turzyński, który dziękował za wieloletnią współpracę z Muzeum Wsi Radomskiej m.in. przy organizacji Światowych Dni Młodzieży:

Marszałek Mazowsza Adam Struzik podkreślał "niezwykły klimat muzeów na powietrzu", wśród nich Muzem Wsi Radomskiej:

Okolicznościowy list Zarządu Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce odczytała jego członek Małgorzata Imiołek:

Radosław Witkowski, prezydent Radomia dziękował za współpracę skansenu z miastem:

Składając życzenia za wieloletnią współpracę ze skansenem podziękował również w imieniu Radia Plus Radom, dyrektor naszej rozgłosni, ks. Jacek Wieczorek.

W trakcie gali zostały wręczone okolicznościowe odznaczenia i wyróżnienia dla pracowników Muzeum Wsi Radomskiej. Placówka z kolei uhonorowała osoby i instytucje za współpracę m.in. Radio Plus Radom.

Dodajmy, że muzeum od szeregu lat realizuje wiele projektów mających na celu poprawienie jakości oferty kulturalnej. Opracowano strategię promocji muzeum, rozbudowano i unowocześniono infrastrukturę turystyczną i ochrony konserwatorskiej, opracowano nową ofertę edukacyjną i rekreacji. Działania te mają na celu stworzenie z muzeum instytucji gromadzącej, chroniącej, promującej zabytki i kulturę duchową Radomskiego oraz ważnego dla Radomia i Polski produktu turystycznego.

Do najważniejszych zrealizowanych projektów zaliczyć wypada programy „Zdarzyło się kiedyś nad wodą. Trasa turystyczna w radomskim skansenie” oraz „Wokół wiejskiej zagrody”.

Dyrektor Jaroszek przypomniała, że dzięki funduszom pochodzącym z Województwa Mazowieckiego i Unii Europejskiej powstały nowe i rozwinęły się stare kolekcje muzealne, została zmodernizowana i rozbudowana infrastruktura muzealna i turystyczna. Powstały nowe magazyny zbiorów, pracownia konserwacji zabytków, budynek edukacyjny, nowa kasa biletów, punkty gastronomiczne, sanitariaty, parking. Został zaproponowany nowoczesny sposób poznania dziedzictwa kulturowego ziemi radomskiej. Wsparciem dla realizacji nowej narracji muzealnej będzie tworzony klaster branż kreatywnych i twórców ludowych. Stworzony klaster będzie pozytywnie wpływał na rozwój drobnej przedsiębiorczości wokół Radomia. Pozwoli to na większą integrację pojedynczych mieszkańców naszego regionu ze swoim otoczeniem, jego historią i dorobkiem. Muzeum wzmocni swoją pozycję w ramach przemysłu wolnego czasu jako miejsce odpoczynku, gdzie zwiedzający poczują się bezpiecznie, będą mogli wrócić do czasów dzieciństwa, gdzie wszystko było dobre, miłe, proste. Poprzez tak sformatowaną ofertę muzeum będzie miało szansę stać się ważnym produktem turystycznym w Polsce. Będzie także mogło być zwornikiem i inicjatorem klastrów mających na celu promocję dziedzictwa kulturowego.

Osiągnięte rezultaty projektu pozwolą na stworzenie ścieżki zwiedzania dla osób niewidzących. Będą to przestrzenie poznania świata, gdzie za pomocą innych zmysłów niewidzący poznają przyrodę, obiekty architektury ludowej, narzędzia codziennego użytku oraz obrzędy i zwyczaje ludowe. Podobnie będzie można stworzyć poprzez rozbudowę „małej wsi” miejsca edukacji i rekreacji dla dzieci. Poprzez przygotowanie trasy dla osób niewidomych i dzieci muzeum jako produkt turystyczny będzie mogło zoptymalizować komplementarność swoich usług.

Muzeum do realizacji swojego planu ochrony dziedzictwa ziemi radomskiej konsekwentnie wykorzystuje fundusze Województwa Mazowieckiego. W ostatnim czasie rozpoczęto modernizację zabytkowego budynku i istniejącej w nim wystawy poświęconej Oskarowi Kolbergowi w oddziale Muzeum w Przysusze. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego rozpoczęto prace projektowe związane z dwiema inwestycjami: budową strefy wejścia do Muzeum z biurowcem, parkingiem dla kamperów i miejscami noclegowymi oraz budowa małego miasteczka prezentującego zabudowę miejską ziemi radomskiej.