Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 07 grudnia 2021

RADOM

I Radomskie Dni Europy

piątek, 01 października 2021 09:32 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Rozpoczęły się I Radomskie Dni Europy. Spotkania potrwają do 3 października.

Polska jest krajem leżącym w sercu Europy, „miejscem u zbiegu dróg, gdzie się spotyka z Zachodem Wschód” – jak śpiewał niegdyś Jan Pietrzak. Po wiekach ciągłych wojen i konfliktów żyjemy we względnie spokojnych czasach, współpracując z krajami europejskimi, zwiedzając je i goszcząc u siebie turystów. Przyjmujemy z innych części Europy atrakcyjne elementy kultury i sami eksportujemy własne, z których jesteśmy dumni.Wiedza o Europie jest ważna z wielu powodów: aby zrozumieć naszą historię, plusy i minusy naszego położenia geograficznego, blaski i cienie naszych relacji z innymi krajami. Iaby wiedzieć, gdzie warto pojechać, co zobaczyć, w jakich wydarzeniach uczestniczyć - napisali w zaproszeniu organizatorzy wydarzenia, czyli Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Sługi Bożego Roberta Schumana oraz Europejska Fundacja Przyszłośc i Fundacja Forum.

I Radomskie Dni Europy są próbą wyjścia na przeciw tym potrzebom. Chcemy przybliżyć mieszkańcom Radomia i okolic, w szczególności uczniom szkół średnich i studentom, informacje o różnych zakątkach Europy, pokazać ciekawe aspekty różnych kultur europejskich, zachęcić ich do własnych poszukiwań. Europa jest naszym domem, wspólnym miejscem, w którym żyjemy. Musimy ze sobą współpracować, aby rozwijać nasze kraje. Wiedza o europejskich kulturach z pewnością przyczyni się do budowania relacji opartych na wzajemnej sympatii, zaufaniu i pokoju.

Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Sługi Bożego Roberta Schumana oraz Europejska Fundacja Przyszłośc i Fundacja Forum zapraszają na spotkania przy ul.  Wodnej 13/21 w Radomiu.

Program: Piątek (1 października) godz. 10.00 Życie codzienne na Ukrainie – Vitalina Komirna, 11.00 Projekcja filmu „Tam gdzie da się żyć” - Polacy na emigracji w Wielkiej Brytanii, 12.00 Konkurs muzyczny o Europie z nagrodami, 17.00 Wernisaż wystawy fotografii „Azory – miejsce na krańcach Europy” – Dariusz Stankiewicz.

Sobota (2 października) 12.00 Jak się żyje w dzisiejszej Francji – Alain Dubuy, 13.00 Projekcja filmu „Tam, gdzie rosną dyrektywy” – raport o Parlamencie Europejskim, 14.00 Konkurs wiedzy o Europie z nagrodami.

Niedziela (3 października) godz. 12.00 Prawo unijne a prawo krajowe – Krzysztof Księski, 13.00 Projekcja filmu „Tam gdzie da się żyć” - Polacy na emigracji w Anglii, 14.00 Konkurs muzyczny o Europie z nagrodami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.