Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 03 grudnia 2021

Samorząd

Samorządowcy z radomskiego wsparli budowę Hospicjum Królowej Apostołów

środa, 20 października 2021 13:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Powiat radomski przekazał 100 tysięcy złotych na budowę Hospicjum Królowej Apostołów, które powstaje w podradomskim Sołtykowie. Dodatkowe 60 tys. złotych przekazały gminy Gózd, Jedlnia – Letnisko, Wolanów i Zakrzew. Hospicjum będzie pierwszą tego typu stacjonarną placówką w regionie radomskim. Kosztorys całej inwestycji, czyli domu hospicyjnego, domów mieszkalnych dla rodzin oraz towarzyszącej im infrastruktury opiewa na kwotę ponad 61 milionów złotych. Powierzchnia użytkowa budynku głównego wyniesie ponad 5700 metrów kwadratowych.

W środę, 20 października podpisano porozumienie pomiędzy Stowarzyszeniem Hospicjum Królowej Apostołów a Powiatem Radomskim, dzięki któremu samorząd powiatowy i cztery samorządy gminne przekazują w sumie 160 tysięcy złotych na budowę hospicjum stacjonarnego w Sołtykowie. To pierwsze w województwie mazowieckim samorządowe wsparcie dla inicjatywy hospicjum stacjonarnego w regionie radomskim. Budowa domu hospicyjnego w Sołtykowie już trwa, obecnie jest gotowy stan surowy, a cały obiekt przykryty dachem.

Starosta radomski Waldemar Trelka mówił, że hospicjum stacjonarne w południowej części województwa mazowieckiego jest niezwykle potrzebne. - Jego budowa trwa od 2020 roku, prowadzi ją stowarzyszenie, ale uważam, że jest to sprawa jak najbardziej publiczna, ponieważ placówka opiekuje się mieszkańcami powiatu i regionu, którzy nie mają dostępu do państwowej opieki hospicyjnej – mówił starosta Trelka. Dodał, że przekazanie pomocy finansowej stało się możliwe dzięki uzyskaniu przez Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów wpisu do państwowego systemu oceny wniosków inwestycyjnych Jowisz, w czym pomogło Starostwo Powiatowe w Radomiu.

 

Ksiądz Marek Kujawski z Hospicjum Królowej Apostołów podziękował, że za pomoc w formalnościach oraz wsparcie finansowe, jak również za dostrzeżenie potrzeb ludzi ciężko chorych i umierających. - To, co udało nam się jak dotąd wykonać na budowie, powstało za pieniądze zbierane do puszek przez naszych wolontariuszy. Teraz, gdy uzyskaliśmy możliwość wsparcia przez samorządy, mam nadzieję, że wkrótce zarówno miasto Radom, jak i pozostałe powiaty czy gminy regionu będą mogły dołożyć swoją cegiełkę do budowy hospicjum, które jest niezwykle potrzebne – mówił ksiądz Marek Kujawski. Docelowo stowarzyszenie ma prowadzić świadczenia opiekuńcze w trybie stacjonarnym, dziennym, domowym i ambulatoryjnym dla dorosłych i dzieci oraz łączyć je z opieką perinatalną.

Środki przekazała m.in. gmina Wolanów. - Przez całe lata najważniejszą przeszkodą w uzyskaniu dofinansowania do budowy hospicjum było pokonanie rozmaitych trudności formalno-prawnych. Samorządy nie mogły przekazać bezpośrednio wsparcia na budowę hospicjum. Cieszę się, że udało się pokonać tę kluczową przeszkodę – mówiła Ewa Markowska – Bzducha, wójt Wolanowa, dodając, że w tej gminie działają wolontariusze hospicyjni i były prowadzone zbiórki pieniędzy na ten cel.

Wójt Jedlni-Letnisko Piotr Leśnowolski:

Decyzją Rady Powiatu, podjętą podczas październikowej sesji, samorząd powiatowy przekaże z własnych środków 100 tys. zł w 2021 roku. Powiat Radomski zamierza przekazać kolejną taką kwotę w 2022 roku, a deklaracje dalszego wsparcia finansowego tego projektu składali też obecni podczas spotkania włodarze gmin.

Projekt budowy hospicjum jest odpowiedzią na problemy zidentyfikowane na terenie województwa mazowieckiego w zakresie dostępu do świadczeń opieki hospicyjnej. Najbogatsze w kraju województwo charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników dostępności do świadczeń stacjonarnych w tym zakresie w całej Polsce. Dysponuje tylko 19 hospicjami stacjonarnymi, a liczba dostępnych w nich łóżek jest niemal 30 procent niższa niż średnio dla Polski w stosunku do liczby mieszkańców. Lekarzem w hospicjum od 18 lat jest Maria Cygan:

W południowej części województwa jedyną tego typu placówką jest oddział paliatywny w Zwoleniu, dysponujący zaledwie 10 łóżkami oraz zaledwie 8 ośrodków udzielających świadczeń w trybie ambulatoryjnym (ponad 60 procent mniej niż średnio w kraju w stosunku do liczby mieszkańców). Tylko jedna placówka w Warszawie prowadzi opiekę perinatalną.

W podpisaniu umowy brali udział: starosta Waldemar Trelka, wicestarosta Krzysztof Kozera, ksiądz Marek Kujawski i lekarz Maria Cygan, a także włodarze gmin: Ewa Markowska – Bzducha, Paweł Dziewit i Piotr Leśnowolski.