Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

RADOM

Najważniejsza jest profilaktyka. Amazonki przeszły ulicami Radomia

piątek, 22 października 2021 17:04 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Marsz Życia i Nadziei przeszedł przez centrum Radomia. Amazonki ze Stowarzyszenia "Dana" zachęcały do badań profilaktycznych w walce z rakiem piersi.

Marsz Życia i Nadziei wyruszył z ulicy Lekarskiej i przeszedł na plac Corazziego. Pochód odbył się już po raz siódmy.

- Ideą tego marszu jest uświadamianie radomian, jak istotna jest profilaktyka raka piersi. 20 tysięcy kobiet rocznie słyszy taką diagnozę. To bardzo dużo. Badania są proste, dostęp jest szeroki, a pacjentki nie badają się - mówi Bożena Grzybowska, prezes Stowarzyszenia "Dana".

Programy profilaktyczne i badania w szpitalu to jedno, ale warto też samemu sprawdzać, czy nie pojawiły się zmiany nowotworowe.

- To jest najprostsza metoda. Raz w miesiącu wystarczy wykonać samobadanie. Kobieta zna swoje ciało najlepiej i badając się regularnie wyczuje najmniejszą zmianę - dodaje Bożena Grzybowska.

Panie Halina i Barbara wzięły udział w marszu i zachęcały do regularnych badań.

- Im wcześniej choroba jest rozpoznana, tym łatwiej z nią walczyć. Chcemy, żeby inni nas widzieli, że pokonałyśmy chorobę i czujemy się dobrze - usłyszeliśmy.

Jak co roku inicjatywę wsparł wiceprezydent Jerzy Zawodnik, który zaproponował, żeby w przyszłym roku rozszerzyć marsz o mężczyzn.

- Amazonki pięknie maszerują od paru lat. Dlaczego nie zaprosić mężczyzn, którzy też chorują na choroby onkologiczne? Na pewno dałoby dużo większą rozpoznawalność - powiedział wiceprezydent.

Marsz zakończyło wypuszczenie różowych balonów z helem.