Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

RADOM

Jest koncepcja Parku Kulturowego Stary Radom

czwartek, 04 listopada 2021 13:57 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Prezydent przedstawił koncepcję Parku Kulturowego Stary Radom. - To miejsce może być drugim Biskupinem - mówi Radosław Witkowski.

Utworzenie Parku Kulturowego Stary Radom to projekt, który od wielu lat jest obecny w debacie publicznej.

- Od wielu lat czekaliśmy, że ta część Radomia znajdzie dobre zastosowanie. Mamy konkretny cel. W projekcie budżetu na rok 2022 jest pozycja 200 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej Parku Kulturowego Stary Radom. Najpierw przeprowadzimy konsultacje społeczne - mówi prezydent Radosław Witkowski.

- Ten projekt ma stanowić zaplecze wypoczynkowe dla radomian. Będzie też funkcja edukacyjna. Wielokrotnie słyszałem, że to miejsce może być drugim Biskupinem i tak też uważam. Oczywiście nie jeden do jednego jak w Biskupinie, ale chcemy, żeby to miało nasz radomski charakter - dodaje prezydent.

Park Kulturowy Stary Radom ma być podzielony na cztery obszary.

- Pierwszy obszar to Grodzisko Piotrówka. Nie zamierzamy odtwarzać samego grodziska, ale zamierzamy przeprowadzić prace, które je odsłonią. W drugim obszarze zostanie zrekonstruowana osada podgrodowa. Bardzo ciekawym elementem będzie sensoryczny plac zabaw z naturalnych materiałów. Ma również powstać budynek z zapleczem gastronomiczno-usługowym i miejscem na prowadzenie zajęć - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

W skład Parku Kulturowego Stary Radom mają wchodzić także elementy przyrodnicze.

- Na terenie między północną częścią bulwarów i rzeką Mleczną chcemy zrealizować średniowieczny sad. Na tym terenie są pozostałości ogródków działkowych. Chcemy dołożyć elementy roślin, które występowały w Średniowieczu. Na obszarze z drugiej strony mamy starodrzew chińskich topól. Chcemy tu eksponować i zlikwidować gatunki inwazyjne - dodaje wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Nieznany jest koszt realizacji inwestycji. Wiadomo tylko, że miasto będzie starało się o dofinansowanie zewnętrzne.

Projekt ma być zrealizowany w czasie dwóch sezonów budowlanych, czyli około 2024-2025 roku.