Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Wtorek, 25 stycznia 2022

RADOM

Dodatek osłonowy - komu przysługuje?

środa, 12 stycznia 2022 14:34 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu przyjmuje wnioski o przyznanie dodatku osłonowego.

Decyzją prezydenta wnioski o dodatek osłonowy przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu. Wypełnione dokumenty można wrzucać do urny, która jest przy wejściu.

- Świadczenie należy się gospodarstwom domowym, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 1500 zł netto, a jeśli to gospodarstwo jednoosobowe, to nie może przekraczać 2100 zł netto - tłumaczy wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Wysokość dodatku zależy od kilku czynników.

- W przypadku gospodarstwa jednoosobowego to 400 zł, w przypadku 2-3 osób - 600 zł, w przypadku 4-5 osób - 850 zł, a 6-osobowego i więcej 1150 zł. Dodatki mogą być powiększone w przypadku, kiedy dom jest ogrzewany paliwem stałym, na przykład węglem lub drewnem. W takim przypadku dodatki mogą być zwiększone o 100 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i więcej - dodaje wiceprezydent.

Dodatek będzie wypłacany w jednej lub dwóch ratach.

- Jeżeli państwo złożą wniosek do końca stycznia, to zostanie wypłacony w dwóch ratach - do końca marca i kolejna nawet do 2 grudnia. Jeżeli wniosek wpłynie po 31 stycznia, to pieniądze będą wypłacone raz do 2 grudnia - tłumaczy wiceprezydent.

Jeśli ktoś chce złożyć wniosek elektronicznie, musi to zrobić przy pomocy systemów.

- EPUAP, Empatia, czy systemu ZUS-u. Pamiętajmy, że takie wnioski trzeba opatrzyć podpisem elektronicznym - mówi Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Do MOPS-u wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków i wiele z nich wymaga uzupełnienia. Dyrekcja apeluje o dokładne sprawdzenie formularza przed złożeniem. Wśród najczęstszych braków są dane osobowe, PESEL, czy numer konta, na który ma wpłynąć dodatek.

Wnioski do urn można wrzucać nawet do godziny 19:00.