Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

Samorząd

PiS przeciwko podwyżkom za śmieci w Radomiu

sobota, 22 stycznia 2022 13:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nie będzie dyscypliny klubowej, ale wszystko wskazuje na to, że radni Prawa i Sprawiedliwości nie zagłosują za prezydenckim projektem uchwały w sprawie podwyższenia opłat za odbiór odpadów komunalnych. Głosowanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 24 stycznia w trakcie obrad Rady Miejskiej w Radomiu.

O poniedziałkowym głosowaniu rozmawialiśmy z radnym Łukaszem Podlewskim, przewodniczącym klubu PiS w Radzie Miejskiej w Radomiu. - W tej kadencji nie było nigdy dyscypliny klubowej tak samo nie będzie w trakcie głosowania w sprawie podwyżek za odbiór śmieci. W ostatnich kilku tygodniach pojawiły się propozycje prezydenta Radosława Witkowskiego dotyczące podwyżek m.in. w strefie płatnego parkowania, czy podatku od nieruchomości a dzisiaj za śmieci. Ciężko mówić tu o pomyśle na funkcjonowanie miasta, skoro prezydent Witkowski proponuje mieszkańcom tylko podwyżki. Mam nadzieję, że wszyscy radni PiS zagłosują przeciwko podwyżkom za śmieci - powiedział Radiu Plus Radom radny Łukasz Podlewski:

Przypomnijmy, że w poniedziałek radni Rady Miejskiej w Radomiu zajmą się prezydenckim projektem uchwały podwyższającej opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Nowe opłaty miałyby obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku jako wstęp do kolejnych podwyżek. Prezydent Radosław Witkowski w uzasadnieniu projektu uchwały wyjaśnia radnym, że aktualny sposób naliczania opłat „od powierzchni użytkowej lokalu”, a nie „od gospodarstwa domowego” jest działaniem uznanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową za niezgodnym z prawem.

Jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny w zabudowie jednorodzinnej to miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla jednoosobowego gospodarstwa domowego będzie wynosiła 22 zł, a w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego - 45 złotych.

Natomiast jeśli odpady są zbierane w sposób selektywny w blokach, kamienicach to miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie wynosić dla jednoosobowego gospodarstwa domowego 18 zł, a dla rodziny wieloosobowej - 35 złotych.

W przypadku braku selektywnej zbiórki odpadów właściciele domów w jednorodzinnej zabudowie zapłacą miesięcznie 66 złotych (jednoosobowe gospodarstwo domowe) lub 135 złotych (gospodarstwo wieloosobowe). Właściciele nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej zapłacą 54 (gospodarstwa jednoosobowe) lub 105 złotych (gospodarstwa wieloosobowe).