Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Stań do wojskowej kwalifikacji i zostań żołnierzem

wtorek, 29 marca 2022 14:24 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

4 kwietnia rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa - to też doskonała okazja do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 8 lipca obejmując ok. 300 tys. młodych Polaków. W tym roku obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.

Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów WOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Taki bezpośredni kontakt z żołnierzami umożliwi zdobycie wiedzy u źródła i rozwianie wszelkich wątpliwości u osób, które myślą o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Wszyscy rekruterzy zaobserwowali wzrost zainteresowania. Każdego dnia odbieramy kilkanaście telefonów od osób zainteresowanych. Udzielamy informacji, jakie wymogi należy spełnić, żeby dostać się do terytorialnej służby wojskowej, na czym ona polega, jaką procedurę trzeba przejść. Pomagamy również skompletować dokumentację i udzielamy pytania na wszelkie pytania w zakresie naszych kompetencji - mówi st. szer. Diana Przepiórka - rekruter 6MBOT:

Na 2022 rok 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaplanowała jeszcze 5 naborów.

- Aby zostać żołnierzem, należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata - dodaje st. szer. Diana Przepiórka:

Warto dodać, że Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. W stosunku do czasu przed inwazją Rosji na Ukrainę WOT odnotowuje siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników. O wiele więcej telefonów odbierają również rekruterzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

St. szer. Małgorzata Podsiadły z 62 Batalionu lekkiej Piechoty w Radomiu jest żołnierzem od ponad dwóch lat. Jak mówi, decyzja o wstąpieniu w szeregi WOT była słuszna:

 Kpr. Kamil Kwiek jest zastępcą dowódcy sekcji. Jak mówi, do WOT wstąpił z ciekawości:

Więcej informacji na temat służby znaleźć można na stronie internetowej 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (https://www.wojsko-polskie.pl/6bot/) w zakładce "Jak wstąpić".

Uproszczony system naboru

Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową.  Co ważne, stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem.

Wojska Obrony Terytorialnej już od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy. Struktury formacji są rozwinięte w każdym województwie. Służba w WOT daje możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i kwalifikacji. Bardzo ważnym aspektem służby w WOT, szczególnie dla młodych osób, jest możliwość zdobycia kompetencji miękkich takich jak praca w zespole czy kierowanie ludźmi.
Jeśli chcesz dołączyć do Świętokrzyskich Terytorialsów i zostać żołnierzem

Dowiedz się więcej!

Szczegółowych informacji na temat służby czy aktualnych naborów szukać można nie tylko u rekruterów. Przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 działa rekrutacyjna infolinia obsługiwana przez żołnierzy WOT. Pod numerem 800-696-077 uzyskać można odpowiedzi na nurtujące pytania.

Wszyscy, którzy są już zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT mogą  aplikować przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Jeśli ktoś jest zwolennikiem tradycyjnych metod może wybrać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową, ta forma służby zapewnia możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności zawodowej, szkolnej czy akademickiej z pełnieniem służby wojskowej. Szkolenie ochotników w WOT odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy.