Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

RADOM

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze - co oznaczają?

środa, 06 kwietnia 2022 13:45 / Autor: Magdalena Król
za: Urząd Wojewódzki Woj. Mazowieckiego
Magdalena Król

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze to jeden z ważnych elementów ostrzegania przed ewentualnym zagrożeniem w naszym kraju. Każdy obywatel powinien wiedzieć, jakie są to komunikaty oraz jak należy postępować po ich zaistnieniu.

W Polsce wyróżnia się przynajmniej kilka sygnałów alarmowych, które każdy powinien znać. Ważne, że nie można od tak włączyć syreny alarmowej, ponieważ może to doprowadzić do chaosu. A jakie są rodzaje alarmów w naszym kraju?

- Ta struktura jest strukturą obrony cywilnej i służy przed zagrożeniami zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Sygnały alarmowe mają nas ostrzegać o zbliżającym zagrożeniu. W jaki sposób są one komunikowane? Jest to sygnał akustyczny modelowany dźwięk syreny w okresie trzech minut. Odwołanie tego alarmu jest podobne tylko wtedy dźwięk syreny nie jest modulowany tylko ciągły i również trwa trzy minuty. Po takim sygnale alarmowym powinniśmy zwrócić uwagę na komunikaty, które przekazywane są przez mas media. Tam zostaną przekazane wszystkie szczegóły odnośnie zachowania, czy postępowania po wystąpieniu takiego alarmu - mówi Sławomir Figarski, dyrektor wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony.

Komunikaty ostrzegawcze są emitowane w przypadku kiedy istnieje ryzyko wystąpienia zagrożeń i są przekazywane w środkach masowego przekazu.

- System ostrzegania używany jest również w czasie pokoju do ostrzegania przed zbliżającymi się zagrożeniami np. przed wichurami czy ulewne deszcze - dodaje Sławomir Figarski.

Co może spowodować uruchomienie sygnałów alarmowych oraz komunikatów ostrzegawczych?

- Mogą to być czynniki naturalne, ale także działania wojenne - wyjaśnia dyrektor.

A jak należy zachować się po ogłoszeniu alarmu, oczywiście jeśli do takiej sytuacji dojdzie?

- Po usłyszeniu sygnału alarmowego i komunikat ostrzegawczego należy postępować rozważnie i bez paniki - dodaje Sławomir Figarski.

Należy również pamiętać, że jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej to włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami, sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie, wyłącz urządzenia gazowe, elektryczne i wygaś źródła ognia.

Na terenie Radomia są 44 punkty alarmowe. Dodajmy, że system zostanie również rozbudowany o kolejne 9 syren.