Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

RADOM

Katolickie Liceum Ogólnokształcące zaprasza nie tylko humanistów!

sobota, 23 kwietnia 2022 15:47 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Radomiu zaprosiło na dni otwarte. Szkoła oferuje nie tylko rozszerzony program humanistyczny, ale także biologiczno-chemiczny i matematyczno-fizyczny. Uczniowie mają także możliwość nauki języków obcych i uzyskiwania certyfikatów.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące przez wiele lat kojarzyło się z nauką przedmiotów humanistycznych. W ostatnich latach placówka rozszerzyła swoją ofertę o klasy biologiczno-chemiczne i matematyczno-fizyczne.

- Nasza szkoła była zawsze kameralna. Proponujemy trzy profile - tradycyjnie humanistyczny z rozszerzoną historią, wiedzą o społeczeństwie i językiem polskim, a także biologiczno-chemiczny i matematyczno-fizyczny. Proponujemy koła zainteresowań. Jeśli zbierze się grupa uczniów, to zawsze nauczyciele proponują dodatkowe zajęcia. Jest też Teatr SCENE, który ma długą tradycję. W naszej szkole mamy języki obce - język angielski z przygotowaniem do certyfikatu FCE, język niemiecki, gdzie można uzyskać certyfikat DSD i dodatkowo język hiszpański, który cieszy się dużym powodzeniem - mówi Artur Jagiełło, wicedyrektor szkoły.

 

Języki obce:

Na dni otwarte szkoła przygotowała wiele sal tematycznych. W hiszpańskiej mogliśmy zapoznać się m.in. z kulturą, językiem, ale też tradycyjnymi potrawami.

W ramach nauki w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym można także przygotowywać się do zdawania certyfikatów językowych - angielskiego FCE czy niemieckiego DSD.

- Podejście jest zdecydowanie praktycznie. Uczymy się poprzez dialog, rozmowę, dyskusje, pisanie rozprawek. Poziom nauki języka jest wysoki. Po podstawówce bałam się, że lekcje będą dla mnie stresowe, a wcale tak nie jest. Dużo rozmawiamy i mamy zajęcia praktyczne - mówią Artur Jóźwiak i Wiktoria Górnik.

 

Przedmioty ścisłe:

Na ósmoklasistów zainteresowanych matematyką czekały różnego rodzaju zagadki.

Diana Duliasz chodzi do klasy o profilu matematyczno-geograficznym.

- Matematyka i geografia liczą się na wiele kierunków studiów. To bardzo dobry wybór. Geografia jest tutaj bardzo dobrze wykładana. Nasza nauczycielka jest wymagająca, ale ma bardzo dobre podejście do ucznia - mówi.

W czasie dni otwartych nie zabrakło też eksperymentów. Prezentował je między innymi Michał Głuchowski z klasy biologiczno-chemicznej.

 

Przedmioty humanistyczne:

Szkoła od momentu założenia, czyli od 1991 roku słynęła z wysokiego poziomu nauki przedmiotów humanistycznych.

- Poziom jest wysoki. Osoby, które nie miały wielkiej wiedzy na przykład z historii, mogły polubić ten przedmiot i zaczęły się nim interesować. Oceny nie są łatwe do zdobycia, bo naprawdę trzeba się pilnie uczyć - powiedział Maksymilian Papiewski z pierwszej klasy o profilu humanistycznym.

 

Atmosfera:

Uczniowie "Katolika" cenią sobie przede wszystkim przyjazne i indywidualne podejście nauczycieli, a także atmosferę.

- Nauczyciele nie traktują nas jak numerki w dzienniku, tylko jesteśmy dla nich ważni i zawsze znajdą dla nas czas - usłyszeliśmy.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri zostało powołane w 1991 roku i jest do tej pory pierwszą i jedyną tego typu placówką w mieście. Organem założycielskim i prowadzącym jest Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu. Mottem szkoły są słowa Patrona: „Szczęśliwi młodzi, którzy mają czas, aby czynić dobro”, odwołujące się do oratoryjnej radości i otwartości.