Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska, Sylwa Pysiak
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

O wyprawie na Antarktydę w radomskiej szkole

piątek, 27 maj 2022 23:09 / Autor: Wojciech Sałek
Foto:Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Po 42 latach polscy naukowcy wrócili na Antarktydę. Dotarli do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Dobrowolskiego. Wśród nich była również pochodząca z Radomia profesor dr hab. inż. Monika Kusiak. Niedawno spotkała się z młodzieżą radomskiego Liceum im. D. Czachowskiego i była również gościem programu #PopoludniePlus.

Czworo polskich naukowców po 42 latach nieobecności powróciło na Antarktydę. Badacze zatrzymali się i prowadzili badania w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Dobrowolskiego przy Instytucie Geofizyki PAN. Co zastali, gdy po wielu tygodniach podróży dotarli na miejsce? Jakie badania prowdzili...o tym m.in. Wojtek Sałek rozmawiał z gościem #PopoludniaPlus prof. Moniką Kusiak

Profesor Monika Kusiak – geolog, geochemik izotopowy, prowadzi badania stosując różnorodne techniki izotopowe na minerałach akcesorycznych, głównie z rejonów polarnych. Za zasługi dla nauki polskiej w roku 2016 otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi.

Wiele lat spędziła za granicą, prowadząc badania naukowe m.in. w Australii, Japonii, Kanadzie, Korei, Niemczech i Szwecji dotyczące początków Ziemi.  Od roku 2011 uczestniczyła w ekspedycjach 5 ekspedycjach polarnych, do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego, Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, na północny Labrador oraz zachodnią Grenlandię. Uczestniczka IV Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A.B. Dobrowolskiego znajdującej się w Antarktydzie Wschodniej.