Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska, Sylwa Pysiak
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

RADOM

Jak powinna wyglądać zieleń w mieście? Kosić czy nie kosić?

środa, 22 czerwca 2022 16:16 / Autor: Ewelina Walczak
Ewelina Walczak

Dyskusje na temat sensowności koszenia to gorący temat, który od lat mieszkańcy większych miast poruszają na portalach społecznościowych. Kierowcy skarżą się, że rośliny ograniczają im widoczność przez co nietrudno o wypadek. 

 
Jaka jest rola zieleni w miastach? Wystrzyżone trawniki czy bujna natura?

Tereny zielone to niezwykle ważny element w krajobrazie miejskim.Naturalne płuca, które oczyszczają powietrze ze spalin samochodów w „zabetonowanych”miastach oprócz estetyki, pełnią wiele ważnych funkcji. - Rzadsze koszenie to czystsze środowisko. Tak jak we wszystkim, trzeba zachować równowagę. Dbać o ekologię, ale również o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ronda, zakręty to newralgiczne miejsca, gdzie zbyt wysoka trawa znacząco ogranicza widoczność - Mówi Elżbieta Molenda, prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu: 

Za tereny zielone w centrum miasta odpowiada Zakład Usług Komunalnych. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się łąki kwietne. Czy to to jedynie czasowa moda, czy może przyjmą się na dłużej?- - Tworzenie łąk kwietnych to inwestycja, poniekąd ratunek dla miasta. Utrzymanie łąki kwietnej nie kosztuje wiele, a niesie ze sobą wiele pożytku dla środowiska, a tym samym dla nas, co może zaprocentować na lata- mówi Marcin Gutkowski z Zakładu Usług Komunalnych:

Co z koszeniem trawy przy drogach w Radomiu? Kierowcy skarżą się, że rośliny ograniczają im widoczność przez co nietrudno o wypadek. Zapytaliśmy Dawida Putona z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji jak wygląda sytuacja radomskich dróg i czy kierowcy mogą liczyć na poprawę:

A co o tym wszystkim myślą mieszkańcy naszego miasta? Kosić czy nie kosić? 

Sam spór o to, jak powinna wyglądać zieleń w mieście, nie jest nowy. Można powiedzieć, że trwa od 400 lat. Zapoczątkowana moda na ogrody francuskie z idealnie przyciętą trawą później w opozycji do tego trendu pojawiły się ogrody angielskie – dzikie i  tajemnicze. Podobny spór trwa dziś – jedni mieszkańcy miast żądają, by trawniki były wygolone, drudzy wolą bujną dzikość natury.