Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

Wydarzenia

Kameralne Lato rozpoczęte

poniedziałek, 04 lipca 2022 14:04 / Autor: Magdalena Król
fot. Łukasz Wójcik/UM Radom
Magdalena Król

W niedzielę, 3 lipca, w Radomiu zainaugurowane kolejne Kameralne lato. To tygodniowe święto kina i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w naszym mieście.

Inauguracja festiwalu miała miejsce w parku im. T. Kościuszki, a towarzyszył jej pokaz Radomskich Klasyków na Placu Corazziego. W muszli koncertowej wystąpił zespół Stechek. Natomiast we wtorek 5 lipca w ramach międzynarodowych warsztatów „TOGETHER – ToGetThere” w Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu odbędzie się debata „Film jako nowoczesne narzędzie profilaktyki społecznej i edukacji”, którą poprowadzi dyrektorka organizacyjna festiwalu, Karolina Adamczyk. Mieszkańcy Radomia mogą także wziąć udział w bezpłatnym i otwartym cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW, w ramach którego artyści opowiedzą o kulisach pracy w branży filmowej. W programie między innymi wykład aktorki i dyrektorki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Małgorzaty Potockiej oraz aktorów Alana Bochnaka i Wojciecha Ługowskiego. Spotkania odbędą się 5, 6 i 7 lipca na Scenie Kotłownia. Początek o godzinie 18:00. Podczas cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM, który odbywa się w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej 6 lipca o 11:00, młodzież z Radomia weźmie udział w pokazie filmu „Puls Sióstr”, a następnie w specjalnie zaprojektowanych dla nich warsztatach.
W ramach cyklu NIEBO NAD RADOMIEM 5, 6 i 7 lipca na Dziedzińcu Hufca ZHP Radom-Miasto (Rynek 1) odbędzie się przegląd reżyserskich dokonań jednego z bardziej cenionych twórców światowego kina, Clinta Eastwooda. Widzowie zobaczą filmy „RICHARD JEWELL”, „SULLY” oraz „CRY MACHO”. Początek pokazów o godz. 21:30. Nowością w programie jubileuszowej edycji festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który odbędzie się 8 lipca w ramach części konkursowej KAMERALNEGO LATA czyli FREEDOM Film Festival. Widzowie wezmą udział w jak zwykle otwartych i bezpłatnych projekcjach, w których będzie można obejrzeć filmy z najdalszych zakątków świata.
W ramach FREEDOM Film Festival odbędą się w tym roku także stałe elementy programu każdej edycji KAMERALNEGO LATA – Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych (6-7 lipca) oraz Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK (4 lipca). Widzowie wezmą również udział w wyjątkowym Przeglądzie Filmów Ukraińskich, podczas którego obejrzą 5 krótkometrażowych produkcji. Pokaz zaplanowano 8 lipca o godzinie 21:30 w Kamienicy Deskurów. 9 lipca o godzinie 18:00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się DEBATA O WOLNOŚCI, podczas której o różnych aspektach wolności rozmawiać będą uznane osobistości ze świata kina i kultury: Łukasz Jasina, Chris Niedenthal, Małgorzata Potocka oraz Mariusz Wilczyński. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu, Łukasz Adamski. 15. edycja wydarzenia to także liczne wydarzenia branżowe w ramach sekcji SCRIPTMARKET.PRO (7-9 lipca). W trakcie festiwalowego tygodnia odbędą się spotkania ze specjalistami z branży filmowej, warsztaty oraz debata na temat systemu produkcji filmów krótkometrażowych w Polsce. Młodzi twórcy będę mieli szansę na zaprezentowanie swoich projektów filmowych podczas sesji pitchingowych.
Zwieńczeniem jubileuszowej edycji festiwalu będzie uroczysta gala finałowa, podczas której poznamy zwycięzców konkursów filmowych. Uroczystość odbędzie się 9 lipca o godzinie 20:30 w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.