Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

Policja

"Poddali się" profilaktycznym badaniom

wtorek, 05 lipca 2022 13:54 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu odbyła się druga z siedmiu edycji badań profilaktycznych w kierunku wykrycia zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu C w ramach „Programu polityki zdrowotnej badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.

Chęć wykonania badania zadeklarowało około 400 osób. Za zgodą insp. Waldemara Wołowca, komendanta wojewódzkiej policji, w siedzibie policji został utworzony punkt pobrań próbek krwi. Dzięki temu było możliwe przeprowadzenie badań wśród funkcjonariuszy i pracowników policji.

- To jest druga z siedmiu edycji badań profilaktycznych w kierunku wykrycia zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C. W tej edycji bierze udział 80 funkcjonariuszy i pracowników policji - mówi podkom. Tomasz Łabys z w Wydział Kadr i Szkolenia KWP.

Badanie podzielone jest na dwie części. W pierwszej części przeprowadzany jest krótki wykłady dotyczący informacji na temat wirusowego zapalenia wątroby typu c. W drugiej części zostaje pobrany materiał biologiczny do badań od osób, które zdeklarowały chęć wzięcia udziału w badaniu.

- Przyjechaliśmy do Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu po to, żeby realizować program polityki zdrowotnej, który ma za zadanie zapobieganie wirusowego zapalenia wątroby typu c - wyjaśnia dr n. med. Brygida Beck, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Jak można się zarazić?

- Podczas zabiegów medycznych związanych z naruszeniem ciągłości tkanek, jeśli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom, np.: zastrzyki, pobranie krwi, zabiegi stomatologiczne, operacje chirurgiczne; podczas wstrzykiwania substancji odurzających (narkotyków) lub innych substancji w celach niemedycznych bez zachowania zasad bezpieczeństwa iniekcji; w trakcie zabiegów kosmetycznych wykonywanych z użyciem niesterylnych ostrych narzędzi, zabiegów medycyny estetycznej jak nakłucia kosmetyczne, piercing, tatuaż itp - wymienia dr n. med. Brygida Beck.

Dzisiaj w badaniach wzieli udział funkcjonariusze i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu:

Warto przypomnieć, że WZW typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus Hepatitis C Virus, w skrócie HCV. Wykryto go w 1989 roku. Na świecie wirusem HCV zakażonych jest, według różnych źródeł, od 80 do 160 milionów ludzi. W Polsce co roku rozpoznaje się kilka tysięcy zakażeń. Ponad 150 tysięcy osób w Polsce jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C, z czego 95 % nie jest tego świadoma.

Przypomnijmy, że program finansowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.