Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

RADOM

Wyniki matur w Radomiu lepsze niż średnia krajowa

wtorek, 05 lipca 2022 14:19 / Autor: Ewelina Walczak
fot.pixabay
Ewelina Walczak

Egzamin dojrzałości w prowadzonych przez miasto szkołach zdało prawie 83,7 proc. uczniów, którzy przystąpili do egzaminu. To o 5,5 pkt. proc. więcej niż w całej Polsce.

Dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki. Maturę w Polsce zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast 15,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. O maturze w 2022 można powiedzieć, przede wszystkim, że odbyła się w cieniu pandemii. Uczniowie przez znaczny etap swojej przedmaturalnej edukacji doświadczyli nauki zdalnej. W związku z tym częściową okrojone zostały dla nich wymagania egzaminacyjne oraz nie musieli zdawać egzaminów ustnych.

Stuprocentową zdawalność odnotowały w tym roku VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia. W czołówce znalazły się też I LO im. M. Kopernika, II LO im. M. Konopnickiej, III LO im. D. Czachowskiego, IV LO im. T. Chałubińskiego (po 99 proc.), a także V LO im. R. Traugutta (95 proc.). Wśród szkół zawodowych, pod względem zdawalności matur najlepiej wypadły: Technikum Elektroniczne (91 proc.), Liceum Sztuk Plastycznych (89 proc.) oraz Technikum w Zespole Szkół Technicznych (86 proc.) -Wszystkim, którzy zdali egzamin dojrzałości gratuluję i życzę, by uzyskane wyniki pozwoliły dostać się na wymarzone studnia. Jednocześnie dziękuję też wszystkim nauczycielom za bardzo dobrą pracę, a szczególnie w trudnym i bardzo wymagającym czasie pandemii - mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia:

Magdalena Zawadzka-Dąbrowska, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu przyznaje, że jest bardzo zadowolona z uzyskanych wyników, a młodzież ogólniaka była z siebie w większości zadowolona. - Uzyskane wyniki przez maturzystów to cześć ich drogi, młodzi mają wielkie plany i ambicje. Większość planuje się wybrać na studia poza granice naszego miasta. Dominują takie kierunki jak prawo, medycyna, położnictwo  ale być może nasza szkoła wypuściła również przyszłych architektów - mówi Magdalena Zawadzka-Dąbrowska:

Absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego im. płk Dionizego Czachowskiego, którzy dzisiaj obierali swoje wyniki w większości byli zadowoleni  ze swoich osiągnięć:

W tym roku, by uzyskać świadectwo dojrzałości, należało zdobyć 30 procent punków z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Absolwenci musieli też podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale ten nie miał progu zdawalności i nie można było go oblać. Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących egzamin maturalny z języka polskiego zdało 96 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 86 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski, zdało go 96 proc. W przypadku liceów najlepsze wyniki uzyskali absolwenci w woj. mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Maturę zdało tu 87 proc. uczniów. Najgorzej poszło absolwentom w woj. zachodniopomorskim - zdało ją 79 proc. absolwentów tamtejszych liceów.