Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

RADOM

Święto kina w Radomiu

środa, 06 lipca 2022 16:56 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

Pokazy plenerowe, spotkania z artystami i warsztaty  filmowe - trwa 15. jubileuszowa edycja Kameralnego Lata. To tygodniowe święto kina i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych odbywających się w Radomiu.

Festiwal filmowy już na stałe wpisał się do wydarzeń kulturalnych Mazowsza. Jest imprezą żywą, dającą przestrzeń zarówno dla branżowych spotkań, jak i rozwoju młodzieży, reagującą na zmieniającą się rzeczywistość. Przykładem choćby tegoroczna edycja, w której znajdzie się wiele wątków ukraińskich.
Kameralne Lato odbywa się pod wymownym szyldem Freedom Film Festival. Organizatorzy liczą, że warsztaty i praca nad filmami poruszającymi społeczne tematy dadzą młodym ludziom kompetencje, które pozwolą im dokonywać w życiu bezpiecznych wyborów - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński:

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu poruszana jest tematyka szeroko rozumianej wolności. Nie brakuje także tematów szczególnie ważnych w edukacji młodych osób, czyli tematu nienawiści, wykluczenia społecznego i uzależnień - mówi Tomasz Osadnik, pełnomocnik zarządu woj. mazowieckiego ds profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych:

- Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie, którzy od kilku dni intensywnie pracują nad filmem będą podejmowali tematy dotyczące uzależnień, substancji psychoaktywnych czy alkoholu - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Amfiteatr Waldemar Dolecki:

- Od samego początku idea edukacji była bardzo ważna - chwali dyrektor festiwalu, Karolina Adamczyk. -  Kameralne Lato w tym roku, to dwa równoległe, kompleksowe programy edukacji filmowej: warsztaty „ABC pracy z kamerą”, które odbywają się w przeważającej części na terenie Pracowni Nowych Mediów raz  warsztaty międzynarodowe „Together – ToGetThere”. W tym roku gościmy młodzież z Ukrainy, Włoch, Francji i oczywiście z Polski - dodaje:

Nowością w programie jubileuszowej edycji festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który odbędzie się 8 lipca w ramach części konkursowej KAMERALNEGO LATA czyli FREEDOM Film Festival. Widzowie wezmą udział otwartych i bezpłatnych projekcjach, w których będzie można obejrzeć filmy z najdalszych zakątków świata.

Widzowie wezmą również udział w wyjątkowym Przeglądzie Filmów Ukraińskich, podczas którego obejrzą 5 krótkometrażowych produkcji. Pokaz zaplanowano 8 lipca o godzinie 21:30 w Kamienicy Deskurów.

9 lipca o godzinie 18:00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się DEBATA O WOLNOŚCI, podczas której o różnych aspektach wolności rozmawiać będą uznane osobistości ze świata kina i kultury: Łukasz Jasina, Chris Niedenthal, Małgorzata Potocka oraz Mariusz Wilczyński. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu - Łukasz Adamski.

Zwieńczeniem jubileuszowej edycji festiwalu będzie uroczysta gala finałowa, podczas której poznamy zwycięzców konkursów filmowych. Uroczystość odbędzie się 9 lipca o godzinie 20:30 w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.