Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jacek, prezbiter
Dziś jest: Środa, 17 sierpnia 2022

RADOM

W Radomiu protestowali producenci papryki

wtorek, 26 lipca 2022 13:26 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nawet o połowę może się zmniejszyć ilość gospodarstw rolnych produkujących paprykę. A wszystko przez stosowanie przez niektóre zagraniczne sieci handlowe cen dumpingowych. Przeciwko temu protestowali dzisiaj w Radomiu rolnicy z tzw. zagłębia paprykowego. 

Rolnicy sprzeciwiają się presji na obniżanie cen papryki stosowanej przez sieci handlowe. - Wielu plantatorów wobec gwałtownie rosnących cen produkcji, w szczególności opału, energii elektrycznej, nawozów i robocizny będzie musiało ogłosić bankructwo - powiedział Mirosław Łuska, Zrzeszenia Producentów Papryki RP:

Marcin Bednarek z miejscowości Grabowa w gminie Potworów w powiecie przysuskim jest największym producentem papryki w Polsce. Opowiada, że sieci handlowe chcą od rolników kupować paprykę w takiej cenie jaka była w ubiegłym roku. Przy cenach proponowanych przez sieci musimy zbankrutować. Zakończymy sezon i następnego już nie zaczniemy - mówi Marcin Bednarek:

W największym zagłębiu paprykowym w Europie Środkowo–Wschodniej, czyli w południowej części województwa mazowieckiego rozpoczyna się czas paprykowych żniw. Z rolnikami solidaryzuje się wójt gminy Potworów Marek Klimek:

Rafał Foryś z fundacji „Rolnik handluje” dodaje, że jeśli polskich rolników zabraknie, to towar przyjedzie z zagranicy, ale będzie znacznie droższy:

Plantatorzy przekonują, że sieci handlowe usiłują wymusić już teraz cenę hurtową papryki na poziomie 3 złotych za kilogram. Dlaczego rolnicy postulują o wprowadzenie mechanizmów monitorujących on-line ilości importowanych produktów rolnych do Polski, określenie ceny zakupu, która pokrywa koszty produkcji i zapewnia opłacalność produkcji, wprowadznie zakazu sprzedaży produktów rolnych na każdym etapie sprzedaży produktów rolnych poniżej kosztów ich wytworzenia, wprowadzenie obowiązkowej kontraktacji na poziomie 70% produkcji każdego kupowanego przez sieci handlowe gatunku, ustanowienie procentowe dla każdego gatunku w polskim sezonie ilości reprezentacji polskich owoców i warzyw na półkach sklepowych. Postulujemy ustanowienie procentu na poziomie 70 – 80 % czy też wprowadzenie jednolitego – polskiego rodzaju opakowań wymiennych przeznaczonego do dystrybucji owoców i warzyw. Obecnie polscy rolnicy są skazani na holenderskiego lub francuskiego operatora opakowań wymiennych.