Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

RADOM

Radomianie zapłacą więcej za ciepło

czwartek, 04 sierpnia 2022 07:07 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabya/Etadly
Elżbieta Warchoł

Spółka Radpec zapowiada podwyżkę opłat za ciepło.

Zmiana taryfy zakłada wzrost cen średnio o 20 procent. Dla mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych będzie to brutto 36 złotych. Miesięcznie było to 180 złotych i 80 groszy teraz będzie 217 złotych i 4 grosze.
Wzrost cen za ciepło z Radpecu jest związany z dwukrotnym wzrostem cen węgla i rosnącymi kosztami opłat za emisję CO2- czytamy w specjalnym liście spółki Radpec do odbiorców ciepła w Radomiu.

Zmiany taryfy opłat za ciepło, zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki są spowodowane trudną sytuacją gospodarczą i wysoka inflacją, z jaką mamy aktualnie do czynienia, wpływającą na wzrost cen usług, transportu, energii- wyjaśniają w piśmie władze Radpecu. Główny dostawca węgla dla Radpecu Polska Grupa Górnicza ponad dwukrotnie podniosła ceny węgla. Ponadto spółka musi ponosić stale rosnące koszty za emisję CO2- czytamy w liście. W strukturze kosztów firmy największe wydatki stanowią: zakup uprawnień do emisji CO2 ( 36%) oraz zakup węgla (31%). Łącznie sięgają one 67% kosztów firmy. Do tego należy dołożyć rekordowy wzrost cen energii elektrycznej, transportu czy też drastyczną inflację, która jest najwyższa od dwóch dekad- uzasadniają podwyżki władze spółki Radpec w Radomiu. 

Zmiany taryfy opłat za ciepło, zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zostały wprowadzone od 27 lipca 2022 roku.