Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

RADOM

Statystyczny portret mieszkańca Radomia

piątek, 05 grudnia 2014 12:33 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Statystycznie mieszkańcem Radomia częściej jest kobieta niż mężczyzna. Przeciętny mieszkaniec miasta ma ponad 39 lat, średnie wykształcenie i żyje w związku małżeńskim. Taki jest statystyczny portret mieszkańca Radomia z lat 2005-12 według Urzędu Statystycznego. Dane mówią również o tym, że gospodarstwo domowe liczy średnio 3 osoby, radomianin zarabia 3,4 tys. złotych brutto i najczęściej jest zatrudniony w tzw. "pozostałych usługach".

Niepokojące są dane dotyczące populacji. Wprawdzie obecna liczba mieszkańców Radomia wynosi prawie 220 tysięcy osób, to jednak do roku 2012 liczba zgonów była większa niż liczba urodzeń. Dodatkowo więcej mieszkańców Radomia wyjeżdżało niż osiedlało się na stałe. A to oznacza, że Radom znajduje się wśród najbardziej wyludniających się obszarów Mazowsza. Przyczyna? Mieszkańcy chętnie osiedlają się w podradomskich gminach.
Trudna jest także sytuacja na rynku pracy. Bezrobocie wynosi ponad 22 procent. Problem ze znalezieniem pracy mają osoby poniżej 35 roku życia, które stanowiły 29 procent ogółu zarejestrowanych bezrobotnych.
Z drugiej strony Radom na tle pozostałych miast na Mazowszu wyróżnia się bogatą ofertą kulturalną - funkcjonują u nas zarówno kina, teatr i instytucje muzyczne, a imprezy masowe takie jak lotnicze pokazy Air Show są wizytówką miasta.
Radom jest także miastem coraz częściej odwiedzanym przez turystów. Baza noclegowa obejmuje 14 obiektów, które oferują prawie 1000 miejsc. Turyści stanowili ponad 15 procent ogółu korzystających z noclegów. Głównie byli to Ukraińcy, Rosjanie i Niemcy.
W 2012 roku w Radomiu na każdy 1000 mieszkańców przypadało średnio 112 firm. Po wyłączeniu Warszawy, na tle pozostałych miast Radom uplasował się pod względem wartości tego wskaźnika na pierwszym miejscu. Wynik ten świadczy o rozwijającej się przedsiębiorczości. Jednak na koniec 2012 roku w mieście pracowało prawie 54 tys. osób. Liczba pracujących w przeliczeniu na 1 tys. ludności wynosiła 231 osób, co uplasowało Radom na ostatniej, szóstej pozycji wśród miast na Mazowszu. Ponadto wśród analizowanych miasta Radom charakteryzował się także najniższym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto, które w 2012 roku wynosiło 3,4 tys. złotych.