Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Małgorzata Maria Alacoque, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/Monitoring coraz skuteczniejszy

Wiadomości z Radomia.

Monitoring coraz skuteczniejszy

12 styczeń 2015 / Tekst

W 2014 roku służby podjęły 452 interwencje więcej niż rok wcześniej.  Blisko 3 tysiące sprawców wykroczeń zatrzymano na gorącym uczynku.

Wydział Ochrony Urzędu Miejskiego podsumował pracę monitoringu miejskiego w ubiegłym roku.

- Monitoring miejski utrzymuje standardy działania, które pozytywnie oceniła Najwyższa Izba Kontroli w lipcu 2013 roku, badając jego funkcjonowanie. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach prowadzonych przez tę służbę – mówi Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, któremu podlega Wydział Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony w Urzędzie Miejskim.  

W efekcie obserwacji poczynionych przez pracowników monitoringu miejskiego, Policja i straż miejska interweniowały 4707 razy, 452 razy więcej niż przed rokiem (4255 razy w 2013 r.)  Z tej liczby, Policja podjęła 861 interwencji (wobec  869 w 2013 r.), a Straż Miejska - odpowiednio 3845 wobec 3386 w 2013 roku. - Z porównania tych liczb wynika niezbicie, że pracownicy monitoringu coraz lepiej interpretują i oceniają obraz obserwowany za pośrednictwem kamer, świadczy to o ich dobrym wyszkoleniu i zdobytym doświadczeniu praktycznym.  Widać także wyraźnie, że interwencje zgłaszane przez obsługę monitoringu podejmuje głównie Straż Miejska  –  ocenia Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski. Jednocześnie, Policja aż 249 razy korzystała z nagrań monitoringu dla potrzeb dowodowych.

Z analizy pracy monitoringu i uwzględnienia ilości zdarzeń zarejestrowanych przez kamery wynika także, że warto przeprowadzać konsultacje w sprawie ich rozmieszczenia. Potwierdza to chociażby efekt osiągnięty dzięki usytuowaniu – zgodnie z sugestią Policji i spółdzielni mieszkaniowej –  kamery na osiedlu Planty. Pracownicy monitoringu odnotowali tu 256 zdarzenia wymagające interwencji służb, o 231 więcej niż rok wcześniej. Spora liczba zgłoszeń – 342 -występuje tradycyjnie w rejonie ulic 25 Czerwca i Struga, chociaż to mniej niż w roku 2013, gdy było ich 501.  

Mówiąc o skuteczności monitoringu miejskiego Sekretarz Miasta podkreśla istotny aspekt tego systemu: jego priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających w przestrzeni publicznej, np. reakcja na nagłe zasłabnięcie lub napad. Pracownicy monitoringu 309 razy wzywali karetkę pogotowia ratunkowego do osób, które zasłabły na ulicy (to o 70 przypadków więcej niż w roku 2013) i aż 1094 wzywali pomoc do osób leżących na ulicach i przystankach autobusowych. – Błędem jest zaś oczekiwanie, że monitoring zapobiegnie np. kradzieży roweru.  Pracownicy monitoringu nie mogą przecież wiedzieć, kto jest właścicielem danego roweru, a kto korzysta z niego bezprawnie –  wyjaśnia Rafał Czajkowski.  

Łącznie w systemie monitoringu miejskiego w Radomiu pracuje 67 kamer, z czego 58 – w systemie bezprzewodowym,  a 9 – w przewodowym.

Jesienią ubiegłego roku została przeprowadzona modernizacja najstarszej części monitoringu, dzięki której do radiowego systemu włączonych zostało 9 kamer - każda w wandaloodpornej obudowie. To kamery znajdujące się w centrum miasta, w najbardziej newralgicznych punktach: przy ul. Prażmowskiego - w okolicach dworca, przy skrzyżowaniu ulic Focha/Kilińskiego, przy ul. Piłsudskiego - Placu Konstytucji, na Placu Jagiellońskim, ul. Traugutta - Placu Małgorzatki, w Rynku, przy ul. Paderewskiego i ul. Malczewskiego.

Monitoring obsługiwany jest przez przeszkolonych pracowników Wydziału Ochrony Urzędu Miejskiego przez okrągłą  dobę. Pracownicy posiadają bezpośrednią łączność telefoniczną z Policją i Strażą Miejską.

Przypomnijmy, że dobre praktyki miejskiego monitoringu w Radomiu Sekretarz Miasta  Rafał Czajkowski prezentował w ubiegłym roku na konferencji dotyczącej funkcjonowania monitoringu wizyjnego w miastach, która odbyła się w Krakowie pod hasłem "Monitoring wizyjny - za i przeciw". 

- Możemy być dumni z tego, że nasz pomysł  na funkcjonowanie monitoringu miejskiego jest doceniany przez specjalistów najwyższej klasy i stanowić może inspirację czy nawet wzór do naśladowania dla innych dużych miast, przyczyniając się tym samym do budowy bardzo dobrego wizerunku naszego miasta – mówi Rafał Czajkowski.

Radom dzielił się także swoimi doświadczeniami w zakresie wykorzystania monitoringu dla zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni miejskiej również w ubiegłym roku podczas konferencji na Uniwersytecie Jagiellońskim, dotyczącej koordynacji działań lokalnych na rzecz bezpieczeństwa.

 

(Źródło: UM Radom)

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY