Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: Najświętsze Imię Maryi
Dziś jest: Czwartek, 12 września 2024

RADOM

Ekologiczne rozwiązania dla mazowieckich gmin

czwartek, 09 kwietnia 2015 21:08 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: mazovia.pl
Magdalena Gliszczyńska

O odnawialnych źródłach energii dyskutowano dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Mazowsza Adam Struzik, przedstawiciel szwajcarskiego laboratorium – prof. Reza Abhari, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński, a także przedstawiciele samorządów innych województw – lubelskiego i łódzkiego oraz mazowieckich ośrodków naukowo-badawczych.

Konferencje zorganizowano w związku z tym, że coraz więcej mazowieckich gmin zastanawia się, w jakie źródła energii powinny zainwestować. Z pewnością ich działania powinny odbywać się w sposób zaplanowany i skoordynowany. Odpowiedzią na te potrzeby jest Projekt SYSTEM (Systematyczne Zarządzanie Transformacją Energetyczną) zaproponowany przez Laboratorium Konwersji Energii ETH Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu. Jest to rozwiązanie, które pozwoliłoby lokalizować potencjalne, opłacalne miejsca wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 
 Odnawialne źródła energii mają coraz większe znaczenie. Ich wykorzystanie to nie tylko większa oszczędność, ale przede wszystkim – ochrona środowiska. Gminy coraz chętniej korzystają z alternatywnych źródeł energii – przykładem są montowane na dachach domów i instytucji publicznych instalacje solarne lub fotowoltaiczne, a także coraz częściej stawiane elektrownie wiatrowe. Do podjęcia decyzji o tym, jaki system sprawdzi się w konkretnej gminie, potrzebne jest narzędzie, które mogłoby pomóc w planowaniu energetyki. W tym celu Laboratorium Konwersji Energii ETH Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu stworzyło projekt o nazwie SYSTEM.
 - Analizujemy możliwość realizacji tego projektu. Dotyczy on bardzo zaawansowanych technologicznie oprogramowań, które posłużą do projektowania rozwoju rynku energetycznego. Myślę, że w ramach środków europejskich – krajowych lub regionalnych, bylibyśmy w stanie taki projekt realizować, angażując przy tym mazowieckie ośrodki naukowo-badawcze – powiedział marszałek Adam Struzik.
 
Znaczna część projektu została już w ciągu 10 lat wypracowana – jak powiedział dziś przedstawiciel Laboratorium Konwersji Energii ETH Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu prof. Reza Abhari. Są jednak luki, które trzeba wypełnić – dotyczy to np. danych GIS (System Informacji Geograficznej). Docelowo platforma powinna zawierać cztery moduły – danych (zebrane informacje), modeli (informacje połączone w związki), scenariuszy (badania wybiegające w przyszłość) i interesariuszy (moduł dla konkretnej grupy odbiorców np. inwestorów).     
 
– Mam nadzieję, że system będzie przydatnym narzędziem w codziennej pracy samorządu, już nie tylko na poziomie województwa, gdzie mógłby być takim instrumentem standaryzującym pewne rozwiązania dotyczące energetyki, ale przede wszystkim w terenie. Chcielibyśmy, aby to narzędzie IT było instrumentem do zarzadzania energetyką w gminach i powiatach – podsumował prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński.