Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

piątek, 10 kwietnia 2015 11:25 / Autor:

W poniedziałek 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Radomskie obchody odbędą się na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego, pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej, a także w Kościele Garnizonowym.

 

Przypomnijmy, że 5 marca 1940 roku władze ZSRR wydały decyzję, w wyniku której życie straciło ponad 21 tys. polskich obywateli, w tym około 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji dokonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej. Zabijano jeńców wojennych, a także osoby osadzone w więzieniach na terenie Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. Ofiary pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Bykowni pod Kijowem, na przedmieściach Charkowa, nieopodal Tweru i w innych, nieznanych miejscach. Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uznała te wydarzenia za ludobójstwo.

 

 

Program uroczystości:

 

13 kwietnia

 

godz. 10.50 – zbiórka przedstawicieli władz miasta, służb mundurowych oraz przedstawicieli stowarzyszeń Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939 na cmentarzu rzymskokatolickim (pod pomnikiem katyńskim, w głównej alei cmentarza).

godz. 11.00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem katyńskim

godz. 12.00 – uroczysta msza święta w Kościele Garnizonowym w intencji pomordowanych w 1940 r. jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i zaginionych na Wschodzie.