Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

RADOM

Chcą zmian!

środa, 22 kwietnia 2015 17:31 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Pielęgniarki żadają zmian systemowych i rozpoczynają ogólnopolski protest!

Zwiększenia liczby pielęgniarek i położnych, wyższych płac, odciążenia ich pracą administracyjną oraz umów o pracę - takie postulaty mają pielęgniarki nie tylko z Radomia, ale również z Grójca, Kozienic, Lipska, Zwolenia czy Nowego Miasta nad Pilicą. Jednocześnie żadają wprowadzenia zmian systemowych, które pozwolą - jak tłumaczyły dzisiaj w Radomu - na "zabezpieczenie nie tylko pacjentów, ale nas wszystkich".

Anna Trzaszczka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przekonywała podczas konferencji prasowej, że siostry zostały obarczone zadaniami, które nie są związane z ich zawodem. Mówiła, że wykonują prace salowych, których jest także za mało, rozwożą jedzenie i wypełniają mnóstwo dokumentów, czasem bardzo do siebie podobnych. Dodała, że brak czasu także wpływa na jakość prowadzonej dokumentacji. - Od nas wyciągane są konsekwencje. Wykonujemy także prace personelu pomocniczego, który został zlikwidowany ze względu na oszczędności. To wszystko sprawia, że nie mamy czasu dla pacjenta. Nas już nie ma przy ich łóżkach. Nasz zawód został odhumanizowany - wyjaśniała Anna Trzaszczka:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Małgorzata Sokulska, sekretarz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu przytoczyła kilka liczb. Na Mazowszu na 1000 pacjentów przypada 5,57 pielęgniarek, w Polsce 5,2. Według europejskiego indeksu Polska plasuje się na szóstym miejscu – od końca. Za nami są: m.in. Węgry, Macedonia, Serbia. Przewyższają nas natomiast m.in: Czechy (8,1), Szwecja (11), Niemcy(11,3), Norwegia (14,4), Islandia (14,5) oraz Szwajcaria – z najlepszym wynikiem – 16 pielęgniarek na 1000 pacjentów.

Obecnie w RSS prowadzone są mediacje. Brak konkretnych decyzji krajowych decydentów na poziomie systemowym spowoduje ogłoszenie protestu ogólnopolskiego pielęgniarek i położnych, który przekształci się w strajk ogólnopolski.