Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 maja - św. Jan Nepomucen, prezbiter i męczennik
Radio Plus Radom /RADOM/900 tys. zł na film Klecha. Umowa podpisana

Wiadomości z Radomia

900 tys. zł na film Klecha. Umowa podpisana

20 lipiec 2018 / Tekst

900 tys. złotych przekazała Gmina Radom na realizację filmu fabularnego "Klecha". Powstający obraz dotyczy wydarzeń z protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz, którego prześladowała Służba Bezpieczeństwa i który zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".

Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Ks. Zbigniew Niemirski/GN

O realizacji zdjęć mówił reżyser filmu Jacek Gwizdała, który był gościem Radia Plus Radom. - Wykonaliśmy 50 procent zdjęć dotyczących lat 70-tych ubiegłego wieku. Kolejna zdjęcia ruszają od niedzieli. Będą kręcone w piwnicach Wyższego Seminarium Duchownego.

Reżyser filmu poinformował, że obraz zyskał kolejnego współproducenta. Jest nim Gmina Radom, która przekazała 900 tys. złotych. W imieniu Urzędu Miejskiego umowę podpisał Miejski Ośrodek Kultury "Resursa Obywatelska". - Po wielu miesiącach starań, udało się sfinalizować umowę. Nie wyobrażałem sobie, żeby obraz powstał bez udziału miasta - powiedział Jacek Gwizdała.

95 procent zdjęć realizowanych jest w Radomiu i okolicach. W połowie września kręcona będzie scena robotniczego protestu z czerwcu 1976 roku z udziałem ok. tysiąca statystów. - To dużo osób biorąc pod uwagę film. Nie chcemy wspomagać się efektami komputerowymi. Radomianie zagrają w tej scenie - informuje Jacek Gwizdała.

Na początku sierpnia kręcone będą zdjęcia na Jasnej Górze, gdzie rozgrywa się jedna ze scen filmu. Z kolei 11 sierpnia będzie kręcona scena z udziałem Ignacego Gogolewskiego.

W trakcie rozmowy Jacek Gwizdała poinformował, że planowana premiera filmu na połowę października nie odbędzie się. - Mieliśmy opóźnienia związane z finansowaniem filmu. Ale cieszę się, że fragmenty naszego obrazu pokazane na początku czerwca w Sopocie wzbudziły duże zainteresowanie - powiedział reżyser filmu. Nowy termin premiery filmu zostanie przekazany w późniejszym czasie.

W obrazie występuje plejada znakomitych aktorów, m.in. Piotr Fronczewski, Mirosław Baka jako ks. Kotlarz, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Wojciech Pszoniak i Jan Peszek.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu - 25 czerwca 1976 pobłogosławił uczestników tego marszu. Był potem nachodzony i dotkliwie pobity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4