Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /RADOM/AKCJA „JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY” W BIAŁOBRZEGACH

Wiadomości z Radomia

AKCJA „JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY” W BIAŁOBRZEGACH

29 październik 2014 / Tekst

Spotkanie z kierowcą rajdowym Bartłomiejem Czwartoszem, samochód rajdowy Mitsubishi Lancer Evo, symulator jazdy i pokazy bezpiecznej jazdy to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie czekały na dzieci w Białobregach podczas akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Promocja noszenia odblasków zakończyła się wręczeniem wszystkim dzieciom kasków rowerowych oraz zestawów odblaskowych ufundowanych przez samorząd województwa mazowieckiego i mazowieckie WORD-y.

 

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to akcja promująca noszenie elementów odblaskowych. Związana jest ze zmianą przepisów ruchu drogowego, które od 31 sierpnia wprowadzają konieczność noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. W ramach akcji w kilku szkołach na terenie Mazowsza odbędą się imprezy promujące bezpieczeństwo na drodze.

– Uważam, że noszenie elementów odblaskowych po zmroku to wręcz konieczność. To większe bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jak bardzo ograniczona jest widoczność na drogach po zmroku – zwłaszcza w terenie niezabudowanym, gdzie nie ma latarni oświetlających drogę. W takich miejscach noszenie elementów odblaskowych często ratuje ludziom życie – podkreśla wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

W ramach akcji w kilku szkołach na terenie Mazowsza odbywają się imprezy promujące bezpieczeństwo na drodze. Tak było też dziś w Białobrzegach. Na 360 uczniów z klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1  oraz tamtejszych gimnazjalistów czekały liczne atrakcje. Była to bowiem nie lada okazja by spotkać kierowcę rajdowego Bartłomieja Czwartosza, porozmawiać z nim i zobaczyć z bliska prawdziwy samochód rajdowy – Mitsubishi Lancer Evo. Poza tym najodważniejsi mogli sprawdzić w symulatorze jak prowadzi się motocykl. Uczniowie obejrzeli także film „…tak, chcę być bezpieczny” i spotkali się z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach. Mogli również spróbować swoich sił na specjalnym torze rowerowym.

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to nowa akcja samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Meditransu, Automobilklubu Polskiego, mazowieckich WORD-ów oraz Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. W ramach akcji do mieszkańców Mazowsza trafi 23 tys. zestawów elementów odblaskowych. Każdy z nich składa się z czterech elementów – dwóch opasek odblaskowych zapinanych na rękę oraz dwóch zawieszek z odblaskami, które można przypiąć do ubrania lub tornistra. Dzięki temu z odblasków będą mogły skorzystać nawet cztery osoby, np. dwoje rodziców i dwoje dzieci. Bezpieczeństwo na drodze oraz korzyści z noszenia elementów odblaskowych promować będą imprezy w wybranych szkołach na Mazowszu.

BEZPIECZEŃSTWO

31 sierpnia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza ona obowiązek używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych bez względu na wiek, poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Do tej pory taki obowiązek miały jedynie dzieci poniżej 15. roku życia.

To bardzo istotna zmiana. Policjanci i eksperci zgodnie podkreślają, że po zmroku pieszego z odblaskiem kierowca zauważy nawet pięć razy szybciej niż nieoznaczonego. Osoba poruszająca się po zmroku poboczem nieoświetlonej drogi jest praktycznie niewidoczna. Kierowca zauważy ją dopiero z odległości 20-30 m. Jeśli przyjmiemy, że dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym to 90 km/h, a minimalna droga hamowania przy tej prędkości to 90 m – widzimy, że pieszy nie ma żadnych szans. Już jeden element odblaskowy powoduje, że jest on widoczny ze 150 m, w tej sytuacji kierujący ma wystarczająco dużo czasu, aby zwolnić, wyhamować i bezpiecznie go ominąć.

Nowe przepisy nie mówią o tym jak nosić elementy odblaskowe ani jak mają one wyglądać. Wymagają jedynie, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Eksperci podkreślają, że światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego. Są zawieszone nisko (około 25 cm nad ziemią ), a do tego oświetlają drogę niesymetrycznie – więcej światła pada na prawą stronę drogi. Właśnie dlatego elementy odblaskowe należy umieszczać jak najniżej i najlepiej po prawej stronie. Najwłaściwszym miejscem jest więc prawa noga – kolano i kostka. Odblaski mogą być przypięte do nogawek albo butów. Warto mieć element odblaskowy także z tyłu np. na wysokości pleców, aby pieszy był widoczny także dla nadjeżdżających z tyłu. Warto więc zainwestować w kamizelkę odblaskową lub zadbać o odblaski przy plecakach lub tornistrach naszych dzieci.

– Jeden odblask może uchronić przed kalectwem, a nawet uratować życie – podkreśla podinspektor Marzena Gomołowska-Domańska, kierownik Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. – Niestety, piesi bardzo często nie pamiętają o bezpieczeństwie swoim i innych i powodują blisko 9 proc. wszystkich wypadków. Najgorsze jest to, że giną w nich oni sami. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Przede wszystkim wychodzimy na jezdnię bezpośrednio przed jadącym samochodem lub zza innego pojazdu np. autobusu czy samochodu. W takiej sytuacji kierowca nie ma szans na reakcję. Poza tym ciągle, nagminnie przechodzimy przez drogę w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle – zauważa.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4