Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /Aktualności/Kultura/Ambitne plany Skansenu

Wiadomości z Radomia

Ambitne plany Skansenu

12 październik 2018 / Tekst

Budowa nowej siedziby skansenu i remont Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze zapowiada dyrektor Ilona Jaroszek-Nowak.

Budowa nowej siedziby Muzeum Wsi Radomskiej - to kolejne wyzwanie jakie stoi przed samorządem województwa mazowieckiego. W ramach projektu ma zostać zbudowana nowa baza turystyczna. W planach jest również powiększenie powierzchni skansenu na potrzeby rozbudowy trzech zagród. Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej:

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia to ok. 10 mln złotych. Przypomnijmy, że placówki kultury oraz obiekty zabytkowe z regionu radomskiego w sumie otrzymały już ponad 82,3 mln zł z budżetu województwa, a także prawie 137,3 mln zł z funduszy unijnych. Środki te pozwoliły m.in. na stworzenie nowej, niezwykle estetycznej przestrzeni dla Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, które jest dziś miejscem spotkań kulturalnych, wystaw, inicjatyw łączących różne dziedziny sztuki (dotychczas na tę placówkę samorząd województwa przekazał 68,5 mln zł z budżetu Mazowsza i UE).

Dzięki środkom z budżetu Mazowsza powstało m.in. nowe miejsce na mapie kulturalnej ziemi radomskiej – Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które przyciąga wielbicieli tego znanego autora (ponad 9,6 mln zł). Ogromnym zmianom uległa również przestrzeń Muzeum Wsi Radomskiej, które m.in. ze środków z UE (7,7 mln zł, podczas gdy wartość całego projektu wyniosła ponad 20 mln zł) zrealizowało projekt „Zdarzyło się kiedyś nad wodą…”, a także wprowadziło do swojego kalendarza mnóstwo atrakcyjnych stałych wydarzeń (ogólnie skansen otrzymał od samorządu województwa ponad 59,4 mln zł).

– Od lat prowadzimy skansen tak, by był miejscem otwartym na każdego, kto zechce to miejsce zwiedzić – i dziecka, i seniora. Wprowadziliśmy różne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – również z uwzględnieniem audioprzewodników dla osób słabowidzących, przewodniki w różnych językach dla turystów zagranicznych, którzy chętnie do nas przyjeżdżają. Robimy mnóstwo rzeczy, żeby mazowiecka kultura była jeszcze lepszym produktem turystycznym. Zachowując tradycję, jesteśmy jednocześnie nowocześni – włączając w to wspomniane udogodnienia, ale i możliwość zakupu biletu online lub w biletomatach. Tak rozwijamy naszą placówkę, by osoby w każdym wieku chętnie przyjeżdżały do nas – opisuje działalność Muzeum Wsi Radomskiej jej dyrektor, Ilona Jaroszek-Nowak.

Znane z unikatowych eksponatów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu już niedługo będzie mieć nową siedzibę, która powstaje w pełni ze środków z budżetu Mazowsza (8,4 mln zł).

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otrzymało ogólnie od samorządu województwa ponad 18 mln zł, dzięki czemu od lat eksponuje obrazy, rysunki i pamiątki związane z najwybitniejszym polskim symbolistą Jackiem Malczewskim. Zmiany czekają również zabytkowe kamienice – Gąska i Esterka – będące częścią muzeum, które dzięki środkom z budżetu Mazowsza (4,3 mln zł) zostaną zmodernizowane.

Samorząd województwa wspiera również inne placówki kulturalne oraz zabytki. Wśród ostatnich działań znajduje się np. renowacja zabytkowej oficyny, budynku wieży, zbiornika fontanny w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach, na potrzeby której gmina Kozienice otrzymała prawie 3 mln zł unijnego wsparcia. Mieszkańcy Zwolenia dzięki przekazanej przez samorząd dotacji z UE (4,5 mln zł) mogą już korzystać z nowo stworzonych przestrzeni w zabytkowym kinie „Świt”.Dodatkowym wsparciem objęte są imprezy kulturalne i turystyczne oraz renowacja obiektów zabytkowych. Te z terenu subregionu radomskiego mogły liczyć ze strony samorządu województwa na ponad 4,7 mln zł. Tylko w tym roku do subregionu radomskiego trafiło ponad 1,1 mln zł na prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone przy zabytkach. Dofinansowanie z budżetu Mazowsza otrzymało 16 projektów, a wśród nich m.in. remont elewacji kościoła św. Zygmunta w Siennie (80 tys. zł), remont wież wraz z dokończeniem izolacji poziomej budynku kościoła Krzyża Świętego w Przytyku – nekropolii Podlodowskich (110 tys. zł).

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4