Na antenie: HISTORIE, KTÓRE WARTO NUCIĆ
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /RADOM/Apteki realizują e-recepty

Wiadomości z Radomia

Apteki realizują e-recepty

22 styczeń 2019 / Tekst

Nieczytelne recepty odejdą do lamusa. Wszystko dzięki ich elektronicznemu odpowiednikowi, który ma być zwieńczeniem procesu informatyzacji służby zdrowia. Pierwsze placówki w Radomiu już wdrażają ich obsługę.

Apteki realizują e-recepty
foto:materiały prasowe

Wprowadzenie e-recepty to kolejny bardzo ważny krok, który ma usprawnić wizyty u lekarza i wykupowanie leków. Na wprowadzeniu elektronicznej wersji recepty skorzystają nie tylko pacjenci, ale także lekarze i farmaceuci. Elektroniczny odpowiednik papierowej recepty ma bowiem ułatwić przepływ informacji o lekach, receptach i działaniach lekarzy.

Podstawową zaletą e-recepty jest jej czytelność. Pacjenci przestaną się wreszcie denerwować, że lekarz wpisał nieprawidłowe dane, brakuje pieczątki czy nazwa leku jest nieczytelna. Za każdym razem otrzymają oni jasne instrukcje odnośnie dawkowania i przyjmowania leków. Pacjent będzie miał też możliwość wykupienia każdego leku z recepty w innej aptece, bez konieczności otrzymywania odpisu recepty - chwali magister farmacji Benedykt Rak:

Najwiekszą zaletą e-recepty będzie jednak możliwość otrzymania recepty na ten sam lek, bez konieczności umawiania się na wizytę. W przypadku jej zagubienia, też nie ma powodów do zmartwień, ponieważ e - recepta będzie znajdowała się w systemie. Do minimum zostanie też ograniczona możliwość wydania nieprawidłowego leku.

Aptekarze chwalą system i podkreślają, że większość aptek w Radomiu jest już przygotowana do realizacji elektronicznych recept:

Nad sprawnym wdrożeniem systemu czuwają informatycy. - Początki nie są łatwe i wciąż jeszcze wiele niewiadomych - mówi informatyk Michał Matyga:

E-recepta to informacje dotyczące leku przepisanego pacjentowi, które są zapisane na elektronicznej karcie pacjenta. Elektroniczny zapis będzie przekazywany za pomocą systemu od lekarza do farmaceuty, a stamtąd do instytucji, która refunduje dany lek, czyli do NFZ-tu.

E-receptę od lekarza można dostać na dwa sposoby: lekarz może dać pacjentowi wydruk, na którym nie będzie pieczątek ani żadnych podpisów. Recepta może też przyjść SMS-em lub mailem – będzie się na niej znajdować 4-cyfrowy kod wygenerowany przez system po wpisaniu danych przez lekarza - mówi kierownik radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik:

Z otrzymanym od lekarza wydrukiem lub 4-cyfrowym kodem należy udać się do apteki. Pacjent zrealizuje receptę po uprzednim podaniu nr PESEL. Na podstawie tych danych farmaceuta wyda lek.

Zgodnie z ustawą e-recepta ma być w powszechnym użytku od 1 stycznia 2020 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4