Na antenie: Sedno sprawy
Jacek Prusinowski
Patron dnia: 17 stycznia - św. Antoni, opat
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/Automobilklub Radomski ma 60 lat!

Wiadomości z Radomia

Automobilklub Radomski ma 60 lat!

16 październik 2018 / Tekst

Wspomnienia, odznaczenia, plany na przyszłość. Automobilklub Radomski obchodzi 60-lecie istnienia. 

Automobilklub Radomski ma 60 lat!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Początki działalności społecznej związanej z motoryzacją na terenie Radomia sięgają roku 1952, kiedy to na bazie Ośrodka Szkolenia Motorowego w dniu 16 kwietnia utworzono Oddział Polskiego Związku Motorowego.W pierwszych latach swej działalności Oddział PZMot zajmował się głównie sportem motorowym i turystyką.15 grudnia 1955 roku nastąpiło połączenie Oddziału PZMot i OSM w jednostkę pod nazwą Automobilklub w Radomiu, poszerzając strukturę działalności o nowo powołaną Komisję Szkoleniową.

W I kwartale 1957 roku Walny Zjazd Polskiego Związku Motorowego postanowił powołać do życia Automobilkluby. Na terenie województwa kieleckiego powstał Automobilklub Kielecki z siedzibą w Kielcach, a w Radomiu utworzono jego Delegaturę. Jednakże, ze względu na brak działalności, w pierwszych dniach kwietnia 1958 roku decyzją Rady Głównej Automobilklubów Polski w Warszawie i Zarządu Okręgowego PZMot w Kielcach zawieszono Zarząd AP Kielce, a Delegaturze radomskiej zlecono organizację Automobilklubu Świętokrzyskiego z siedzibą w Radomiu.

Automobilklub Świętokrzyski w Radomiu został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń i Związków Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach na mocy decyzji z dnia 21 maja 1958 roku. Siedziba Automobilklubu Świętokrzyskiego mieściła się w Radomiu przy ul. Malczewskiego 10.

W latach 60-tych szczególnym wydarzeniem mającym wpływ na dalszy rozwój A. Św. stało się rozpoczęcie realizacji budowy nowego obiektu Automobilklubu Świętokrzyskiego przy ul. Warszawskiej. W roku 1963 plany budowy zatwierdzone zostały w Warszawie i uzyskano lokalizację szczegółową.

Po 15 latach działalności Automobilklub Świętokrzyski miał nową siedzibę z salami dydaktycznymi, stacją diagnostyczną, hotelem i kawiarnią. Rozpoczęto budowę toru kartingowego. Reprezentanci A. Św. w sportach motorowych odnieśli wiele znaczących sukcesów, w tym te najważniejsze Tytuły Mistrzów Polski Zdzisława Bala i Józefa Kiełbani. Wciąż rośnie liczba młodych zawodników startujących z powodzeniem w imprezach sportowych coraz wyższej rangi.

9 marca 1991 roku jest datą przełomową dla Klubu. Walne Zebranie podejmuje uchwałę o zmianie nazwy Klubu na Automobilklub Radomski, zatwierdza nowy znak graficzny, dokonuje zmian w statucie.

 Automobilklub Radomski rośnie w siłę, ale nadal ma duże potrzeby - mówi Aleksander Gajewski - dyrektor AR: 

Podczas jubileuszowej gali przypominane były między innymi osiągnięcia sportowe członków Automobilklubu. W roku 1965 jeżdżący w barwach Automobilklubu Świętokrzyskiego Zdzisław Bal awansował do Narodowej Kadry Kartingowej i zdobył trzy tytuły Mistrza Polski z rzędu. - Automobilklub wtedy Świętokrzyski sprawdzał się w całej Polsce - mówi Zdzisław Bal:

Automobilklub Radomski łączy pokolenia. Najlepszym przykładem jest Artur Dziwirek - członek zarządu AR, przewodniczący komisji sportów motorowych. Artur Dziwirek na przełomie lat 70. i 80. startował w rajdach popularnych. Później przerwał swoją działalność ze względu na obowiązki rodzinne i zawodowe. Wrócił do klubu wtedy, kiedy jego syn zaczynał tu swoją działalność: 

Marek Chęć z Automobilklubem Radomskim związany jest od blisko 25 lat. - Sporty motorowe wciągają - przekonuje:

Automobilklub Radomski współpracuje również ze szkołami organizując imprezy promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ta działalność wynika ze statutu klubu, włącza się w nią m.in. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kozłowie. Dyrektor PSP w Kozłowie Małgorzata Zych:

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4