Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /RADOM/Automobilklub Radomski ma 60 lat!

Wiadomości z Radomia

Automobilklub Radomski ma 60 lat!

16 październik 2018 / Tekst

Wspomnienia, odznaczenia, plany na przyszłość. Automobilklub Radomski obchodzi 60-lecie istnienia. 

Automobilklub Radomski ma 60 lat!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Początki działalności społecznej związanej z motoryzacją na terenie Radomia sięgają roku 1952, kiedy to na bazie Ośrodka Szkolenia Motorowego w dniu 16 kwietnia utworzono Oddział Polskiego Związku Motorowego.W pierwszych latach swej działalności Oddział PZMot zajmował się głównie sportem motorowym i turystyką.15 grudnia 1955 roku nastąpiło połączenie Oddziału PZMot i OSM w jednostkę pod nazwą Automobilklub w Radomiu, poszerzając strukturę działalności o nowo powołaną Komisję Szkoleniową.

W I kwartale 1957 roku Walny Zjazd Polskiego Związku Motorowego postanowił powołać do życia Automobilkluby. Na terenie województwa kieleckiego powstał Automobilklub Kielecki z siedzibą w Kielcach, a w Radomiu utworzono jego Delegaturę. Jednakże, ze względu na brak działalności, w pierwszych dniach kwietnia 1958 roku decyzją Rady Głównej Automobilklubów Polski w Warszawie i Zarządu Okręgowego PZMot w Kielcach zawieszono Zarząd AP Kielce, a Delegaturze radomskiej zlecono organizację Automobilklubu Świętokrzyskiego z siedzibą w Radomiu.

Automobilklub Świętokrzyski w Radomiu został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń i Związków Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach na mocy decyzji z dnia 21 maja 1958 roku. Siedziba Automobilklubu Świętokrzyskiego mieściła się w Radomiu przy ul. Malczewskiego 10.

W latach 60-tych szczególnym wydarzeniem mającym wpływ na dalszy rozwój A. Św. stało się rozpoczęcie realizacji budowy nowego obiektu Automobilklubu Świętokrzyskiego przy ul. Warszawskiej. W roku 1963 plany budowy zatwierdzone zostały w Warszawie i uzyskano lokalizację szczegółową.

Po 15 latach działalności Automobilklub Świętokrzyski miał nową siedzibę z salami dydaktycznymi, stacją diagnostyczną, hotelem i kawiarnią. Rozpoczęto budowę toru kartingowego. Reprezentanci A. Św. w sportach motorowych odnieśli wiele znaczących sukcesów, w tym te najważniejsze Tytuły Mistrzów Polski Zdzisława Bala i Józefa Kiełbani. Wciąż rośnie liczba młodych zawodników startujących z powodzeniem w imprezach sportowych coraz wyższej rangi.

9 marca 1991 roku jest datą przełomową dla Klubu. Walne Zebranie podejmuje uchwałę o zmianie nazwy Klubu na Automobilklub Radomski, zatwierdza nowy znak graficzny, dokonuje zmian w statucie.

 Automobilklub Radomski rośnie w siłę, ale nadal ma duże potrzeby - mówi Aleksander Gajewski - dyrektor AR: 

Podczas jubileuszowej gali przypominane były między innymi osiągnięcia sportowe członków Automobilklubu. W roku 1965 jeżdżący w barwach Automobilklubu Świętokrzyskiego Zdzisław Bal awansował do Narodowej Kadry Kartingowej i zdobył trzy tytuły Mistrza Polski z rzędu. - Automobilklub wtedy Świętokrzyski sprawdzał się w całej Polsce - mówi Zdzisław Bal:

Automobilklub Radomski łączy pokolenia. Najlepszym przykładem jest Artur Dziwirek - członek zarządu AR, przewodniczący komisji sportów motorowych. Artur Dziwirek na przełomie lat 70. i 80. startował w rajdach popularnych. Później przerwał swoją działalność ze względu na obowiązki rodzinne i zawodowe. Wrócił do klubu wtedy, kiedy jego syn zaczynał tu swoją działalność: 

Marek Chęć z Automobilklubem Radomskim związany jest od blisko 25 lat. - Sporty motorowe wciągają - przekonuje:

Automobilklub Radomski współpracuje również ze szkołami organizując imprezy promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ta działalność wynika ze statutu klubu, włącza się w nią m.in. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kozłowie. Dyrektor PSP w Kozłowie Małgorzata Zych:

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4