Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/Będzie nadzwyczajna sesja nt. PSZOK w Radomiu

Wiadomości z Radomia

Będzie nadzwyczajna sesja nt. PSZOK w Radomiu

05 czerwiec 2019 / Tekst

40 minut trwało środowe spotkanie poświęcone budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który ma powstać przy ulicy Wjazdowej w Radomiu. Radni Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowali, że chcą się wycofać z uchwały podjętej w 2017 roku z powodu braku konsultacji społecznych dotyczących planowej inwestycji. Dalsza dyskusja będzie prowadzona w przyszłym tygodniu podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

W spotkaniu, które odbyło się w szkole przy ulicy Wierzbickiej zgromadziło ok. 300 mieszkańców Żakowic i Południa, przedstawicieli Urzędu Miejskiego i radnych PiS. Posłów reprezentowała Anna Kwiecień, którą proponowała zmianę lokalizacji inwestycji:

Radny PiS Marcin Kaca wskazywał, że zabrakło konsultacji społecznych:

Jeden z mieszkańców Jurand Zdyb powiedział, że "PSZOK to ludzi delikatny szok". - Były lakoniczne komunikaty na temat inwestycji, ale zabrakło konsultacji. Lokalizacja nie jest do przyjęcia. Tego typu inwestycji nie wolno budować w pobliżu mieszkań czy szkół. Czy brano pod uwagę inne miejsca w Radomiu? Dlaczego zaproponowano teren przy Wjazdowej? W przypadku pożaru na PSZOK-u będą zagrożone nie tylko okoliczne domy ale i autobusy w pobliskiej zajezdni autobusowej MPK. Kto kupi nieruchomości w pobliżu takich punktów? Nie jesteśmy przeciwko PSZOKOM lecz ich lokalizacji - przekonywał Jurand Zdyb:

Agnieszka Korczak z Urzędu Miejskiego poinformowała, że tylko w 2018 roku radomianie do PSZOK przy ulicy Wjazdowej przywieźli ponad 4 tys. ton odpadów, z czego 80 procent stanowił gryz budowlany. - Nowy punkt przy Wjazdowej ma głównie obsługiwać mieszkańców z południowej części Radomia. W planach jest budowa budynku administracyjnego wraz ze ścieżką edukacyjną. Odpady mają być gromadzone w pojemnikach, które następnie będą transportowane do miejsca przeznaczenia. Wokół całej inwestycji zostaną posadzone drzewa i krzewy. To będzie obiekt nowoczesny, który nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko - tłumaczyła kierownik referatu ochrony środowiska:

Z kolei wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik przekonywał, że PSZOK to nie będzie kolejne składowisko, bądź wysypisko śmieci. - Unia Europejska nie pozwoliłaby na realizację zadania, które może zagrażać zdrowiu ludzi - mówił Jerzy Zawodnik:

Radny Dariusz Wójcik mówił, że radni wprawdzie głosowali za uchwałą w sprawie PSZOK-u przy Wjazdowej, ale nie mieli wiedzy dotyczące tego, że zabrakło konsultacji społecznych. - Jako radni jesteśmy gotowi na wycofanie się z tej uchwały i znaleźć inne miejsce na PSZOK - zadeklarował radny PiS:

Inwestycja będzie współfinansowana z funduszy unijnych. Miasto ma na ten cel przyznane ponad 2 miliony złotych. Przy ulicy Wjazdowej ma powstać rampa umożliwiająca rozładunek poszczególnych rodzajów odpadów do osobnych kontenerów, pomieszczenia magazynowe do zbiórki odpadów niebezpiecznych oraz tzw. ekobazar, czyli miejsce, w którym będą gromadzone odpady nadające się do ponownego wykorzystania. W planie jest też utworzenie ścieżki edukacyjnej, która ma powstać przede wszystkim z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta. W punkcie nieodpłatnie będą przyjmowane m.in. odpady wielkogabarytowe, np. meble, sprzęt RTV i AGD, zużyte opony, odpady budowlane i inne.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4