Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Bezdomny nie musi być brudny

Wiadomości z Radomia

Bezdomny nie musi być brudny

15 styczeń 2019 / Tekst

Streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej zbierają środki higieny osobistej - chcą, choć na chwilę, poprawić komfort życia bezdomnych.

Bezdomny nie musi być brudny
foto: MN/Radio Plus Radom

Na ulicach Radomia przebywa około 300 bezdomnych, a streetworkerzy Caritas Dicezji Radomskiej są w stałym kontakcie z ok. 120 z nich. Pomagają na różne sposoby. W najtrudniejszym dla nich okresie jesienno - zimowym, dowożą ciepły posiłek i odzież, częstują gorącą kawą i herbatą, pomagają w wyrobieniu dokumentów i w razie potrzeby, skorzystania z opieki medycznej. Chcą wpłynąć na sposób ich życia i pokazać, że z bezdomności można wyjść. - Szanujemy ich decyzję, ale też pokazujemy, jakie mają możliwości, by zmienić tryb swojego życia. Mogą liczyć na rozmowę, bez oceniania. Dzięki temu mówią, że po naszych wizytach czują się jak ludzie, a my trzymamy ich stronę - mówi streetworkerka Dagmara Kornacka. - Jesteśmy pomostem między nimi, a instytucjami, które świadczą pomoc. Pomagamy w załatwianiu urzędowych spraw, czy wyrabianiu nowych dokumentów - dodaje streetworker Karol Majewski.

W trosce o poprawę komfortu ich życia, w zeszłym roku zorganizowali warsztaty z higieny osobistej. Korzystało z nich kilkunastu bezdomnych, którzy nie tylko regularnie korzystali z pryszniców, ale dbali też o zmianę odzieży na czystą, strzygli się i golili. Streetworkerzy kontynuują akcję i zachęcają też innych bezdomnych do możliwości skorzystania z kąpieli codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 - 16.00 przy ul. Zagłoby 3. Bezdomni dostaną środki czystości oraz czystą odzież.

- Środki czystości na bieżąco przekazywane są osobom bezdomnym kierowanym do ośrodków odwykowych, szpitali, noclegowni i hosteli. Artykuły potrzebne są również osobom, które korzystają z kąpieli w schronisku przy ul. Zagłoby, przed wizytą u lekarza, dentysty, instytucji czy w urzędzie - mówi Dagmara Kornacka:

Zebrane podczas ubiegłorocznej zbiórki zapasy środków higieny osobistej teraz znacznie się skurczyły. Dlatego streetworkerzy proszą o pomoc. Do końca lutego czekają na maszynki i pianki do golenia, balsamy i płyny po goleniu ( bez alkoholu), szczoteczki i pasty do zębów, mydła w kostce i płynie, żele pod prysznic, szampony, ręczniki, dezodoranty i antyperspiranty:

Produkty można przynosić do Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i Noclegowni dla Kobiet i Mężczyzn przy ul. Zagłoby 3, codziennie w godz: 8.00 - 20.00.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4