Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 marca - Zwiastowanie Pańskie
Radio Plus Radom /RADOM/Bezpieczne Ferie 2019

Wiadomości z Radomia

Bezpieczne Ferie 2019

28 styczeń 2019 / Tekst

Książki i zeszyty poszły w kąt - około 29 tysięcy uczniów z Radomia i powiatu radomskiego rozpoczęło zimowy wypoczynek. Przez najbliższe dwa tygodnie nad bezpieczeństwem dzieci i dorosłych czuwać będą policjanci.

Bezpieczne Ferie 2019
foto: MN/Radio Plus Radom

Ferie zimowe to czas relaksu i odpoczynku. Aby przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. - Aura jest zimowa, warunki na drodze ciężkie. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość do warunkach panujących na drodze - mówi z-ca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Radomiu, podinsp. Krzysztof Bielecki:

Policjanci z mazowieckiej "drogówki" przypominają też o odśnieżaniu samochodów i odmrażaniu szyb. - Aby ta widoczność była jak najlepsza pamiętajmy o tym, aby podczas długiej drogi zdjąć kurtkę, szalik i czapkę, które oganiczają widoczność i krępują ruchy kierowcy - tłumaczy podinspektor.

Jak przygotować samochód do drogi i w co powinien on zostać wyposażony? - podpowiada sierżant sztabowy Marcin Sawicki z mazowieckiej drogówki:

Do podstawowych zadań policjantów "drogówki" należy też kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

Warto też przypomnieć dzieciom zasady poruszania się po drogach, zwłaszcza w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Muszą mieć świadomość, że pieszy o zmroku jest mało widoczny, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, powinien mieć odblask umieszczony w widocznym dla kierujących miejscu.

Zimowe ferie to zabawy na śniegu i lodzie. Tu też konieczne jest zachowanie pewnych zasad bezpieczeństwa. - Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów czy stawów. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem - mówi zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Radomiu, podinspektor Agnieszka Guza:

 Bardzo niebezpieczne mogą być też kuligi - dodaje podinspektor:

Policja apeluje, by do zabaw na śniegu czy zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne i z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Przypomina, by nie rzucać w jadące auta śnieżkami, a podczas kuligu łączyć sanki grubą, wytrzymałą liną, tak by nie odczepiły się podczas jazdy.

Polcjanci sprawdzają też autobusy, które przewożą dzieci na zimowy wypoczynek. Kontrole prowadzone są codziennie na ul. Mierzejewskiego (parking UTH) w godzinach 6.30-8.00.

Funkcjonariusze realizujący działania oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, szczególną uwagę zwracają na: sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, wycieki płynów, stan ogumienia, stan trzeźwości kierowców oraz wymagane uprawnienia.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Czas relaksu

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 23 59
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Cerrad Czarni Radom 24 42
Aluron Virtu Warta Zawiercie 23 40
PGE Skra Bełchatów 23 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 23 27
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 23 20
MKS Będzin 23 7
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4