Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Bezpłatny pobyt opiekuna przy niepełnosprawnym

Wiadomości z Radomia

Bezpłatny pobyt opiekuna przy niepełnosprawnym

18 lipiec 2019 / Tekst

Od lipca opiekunowie nie muszą płacić za pobyt przy dziecku lub osobie niepełnosprawnej w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym. 

Bezpłatny pobyt opiekuna przy niepełnosprawnym
fot. pixabay.com (adamtepl)

6 czerwca prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Dzięki niej prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej (które dotychczas dotyczyło jedynie pacjentek w warunkach ciąży, porodu i połogu) zyskali również pacjenci małoletni albo posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. W myśl nowelizacji przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną w podmiocie leczniczym, rozumie się prawo do pobytu wraz z nim przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.

- Pobyt w szpitalu wiąże się z dużym stresem i obciążeniem, które z pewnością mają negatywny wpływ na proces leczenia, dlatego obecność opiekuna, najczęściej bliskiej osoby, jest nieocenionym wsparciem – mówi prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg.

Dotychczasowe opłaty na ogół nie były wysokie, jednak w przypadku dłuższego pobytu rodziców lub opiekunów w szpitalu, suma stawała się znacznym obciążeniem, mogła również stać się powodem rezygnacji z pobytu w placówce.

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą również skorzystać z dofinansowania z PFRON pobytu na turnusach rehabilitacyjnych.

Turnusy rehabilitacyjne trwają co najmniej 14 dni i odbywają się w grupach zorganizowanych liczących nie mniej niż 20 uczestników o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji. Każda grupa turnusowa ma opracowany program rehabilitacji odpowiedni do schorzeń uczestników realizowany przy udziale kadry specjalistów. Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym mobilizuje do kontaktów z otoczeniem i do samodzielnego funkcjonowania oraz pobudza rozwój osobisty.

- Turnusy rehabilitacyjne dofinansowane przez fundusz można uznać za kolejny po rehabilitacji leczniczej etap na drodze do poprawy kondycji. W odróżnieniu od pobytów sanatoryjnych NFZ, które koncentrują się na rehabilitacji leczniczej osób indywidualnych, na turnusach znaczącą wagę przykłada się do aktywności społecznej i zorganizowanych działań grupowych. Mają one niezwykle pozytywny wpływ na powrót do aktywności po przebytym leczeniu - dodaje Marlena Maląg, prezes PFRON.

Turnus może być zorganizowany w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej. Rozpatrywane w ciągu 30 dni wnioski składa się w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu osobie niepełnosprawnej dofinansowania brane są pod uwagę m.in. stopień i rodzaj niepełnosprawności wnioskodawcy, kryterium dochodowe osoby niepełnosprawnej ubiegającej się o dofinansowanie. Ponadto osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie m.in. pod warunkiem, że została skierowana na turnus rehabilitacyjny na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajduje, a w roku, w którym ubiega się o dofinansowanie, nie uzyskała na ten cel dofinansowania ze środków PFRON-u.

- Pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenia o zaliczeniu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo równoważne, osoby niepełnosprawne w wieku do 16 lat albo w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące bez względu na stopień niepełnosprawności. Uzyskanie dofinansowania w danym roku nie wyklucza uzyskania dofinansowania w roku następnym - dodaje Marlena Maląg.

Wysokość dofinansowania wynosi od 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności oraz dla opiekuna osoby niepełnosprawnej do 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16 roku życia oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4