Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Magda Gliszczyńska, Wojtek Sałek
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /RADOM/BO: Nie obszary a kwoty

Wiadomości z Radomia

BO: Nie obszary a kwoty

09 kwiecień 2019 / Tekst

Od 15 kwietnia można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2020. W tej edycji programu do dyspozycji radomian będzie aż 5 800 000 zł. Szykują się również spore zmiany. 

BO: Nie obszary a kwoty
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Nie obszary a kwoty

Proponowane zmiany dostosowują radomski Budżet Obywatelski do nowych zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z nimi w Radomiu nie ma już możliwości podziału miasta na obszary terytorialne. W związku z tym w projekcie zarządzenia nadchodzącej edycji Budżetu Obywatelskiego będzie obowiązywał nowy podział środków w rozbiciu na 3 kategorie: do 50 tysięcy, do 400 tysięcy i powyżej 400 tysięcy złotych. Pozostanie również obszar instytucjonalny, tzw. szkolny. 

- Te zmiany powodują, że trudniej będzie zlokalizować projekt na mapie, ale postaramy się, żeby to było jasne i czytelne - uspokaja Mateusz Tyczyński - dyrektor kancelarii prezydenta: 

Należy pamiętać o co najmniej jednym podpisie na liście poparcia swojego pomysłu. Aby formularz mógł zostać przyjęty musi zostać opatrzony podpisem wnioskodawcy oraz co najmniej jednego mieszkańca Radomia.

Dobra wiadomość jest taka, że w przyszłym roku na budżet obywatelski przeznaczonych zostanie 5 800 000 zł - o milion więcej niż w poprzednich latach. 

Władza w rękach radomian

Budżet Obywatelski na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń miejskich oraz wydatków miasta. Rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno osób, które zgłaszają swoje pomysły jak i tych, którzy na wybrane projekty głosują. Dzięki inicjatywie udało się zrealizować wiele projektów - od małych chodników po duże inwestycje miejskie. - Trudno pokazać pełną listę, bo tak naprawdę gdzie się nie obejrzymy, tam możemy zobaczyć pomysły zrealizowane dzięki budżetowi obywatelskiemu - dodaje Mateusz Tyczyński: 

 Czas na wnioski!

W tym roku wnioski przyjmowane będą od 15 do 20 kwietnia. - Projekty powinny być jak najprostsze. Nie wymagamy skomplikowanych kosztorysów czy rysunków technicznych. Wymagamy jedynie, aby wskazali Państwo miejsce, określili, ile ma to kosztować i co tak naprawdę chcielibyście zrealizować. Resztą zajmujemy się my. Im szybciej zgłoszony zostanie wniosek - tym lepiej - przypomina dyrektor Tyczyński: 

Głosowanie potrwa od 5 do 21 lipca. Wyniki głosowania mają zostać ogłoszone do 18 sierpnia. 

Całości rozmowy z Mateuszem Tyczyńskim - dyrektorem kancelarii prezydenta Radomia wysłuchać można tutaj. Mateusz Tyczyński opowiada również o projektach z poprzednich edycji, które skradły jego serce oraz o zasadzie "Tam dom twój, gdzie pidżamka twoja", dotyczącej osób spoza Radomia, które również chciałyby głosować: 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4