Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /RADOM/Brygada Obrony Terytorialnej w Radomiu

Wiadomości z Radomia

Brygada Obrony Terytorialnej w Radomiu

26 luty 2018 / Tekst

W Radomiu powstanie siedziba 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. To jednak za minimum dwa lata. Natomiast w tym roku uformuje się radomski batalion tych wojsk.

Dziś w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu odbyło się spotkanie w tej sprawie z udziałem wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza. 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej formuje się od maja ubiegłego roku. - Docelową liczebność brygady określiliśmy na ponad 4 tys. żołnierzy. Jeśli chodzi o 62. batalion radomski to będzie to ok. 750 żołnierzy, w tym 70 żołnierzy zawodowych - powiedział dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Obecnie dowództwo brygady działa w Warszawie. Na jej czele od stycznia 2018 roku stoi płk Grzegorz Kaliciak, który przez ostatnich 17 lat kierował sztabem 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Wielokrotnie uczestniczył w misjach w Iraku i Afganistanie. W 2004 roku dowodził obroną ratusza w Karbali (obrona City Hall). Patronem 6. MBOT będzie rotmistrz Witold Pilecki. Uroczystość nadania imienia odbędzie się 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Na to wydarzenie zapraszał wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Pierwszym batalionem tej brygady jest 61. batalion lekkiej piechoty w Grójcu. W kwietniu przeprowadzone zostanie pierwsze szkolenie wyrównawcze z udziałem ok. 80 kandydatów, którzy mieli już styczność z armią. Natomiast w maju odbędzie się 16-dniowe szkolenie podstawowe, skierowane do osób cywilnych bez doświadczeń wojskowych. Obejmie ok. 150 kandydatów. Kolejne szkolenia odbędą się w lipcu, sierpniu i na przełomie listopada i grudnia. Uczestnicy będą szkoleni na nowoczesnych karabinkach typu MSBS Grot.

W drugiej połowie tego roku ruszy 62. batalion w Radomiu. Będzie on obejmował teren byłego woj. radomskiego, wyłączając powiat grójecki. - Wojska Obrony Terytorialnej na stałe zagoszczą w naszym mieście. Jest bardzo duży potencjał Radomia i całego regionu, jeżeli chodzi o osoby, które chcą służyć ojczyźnie w Wojskach Obrony Terytorialnej. Obecnie Wojskowa Komenda Uzupełnień w Radomiu ma już bez jakiejkolwiek zachęty ponad 800 chętnych do służby, z czego ponad 500 osób to są osoby zweryfikowane. Szkoda marnować takiego potencjału, stąd decyzja, że batalion, który będzie tworzony w Radomiu, rozpocznie funkcjonowanie w drugiej połowie tego roku, przy czym lipiec, sierpień to będzie czas, kiedy ten batalion będzie tworzony - powiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Płk Grzegorz Kaliciak podkreślił, że przyszli żołnierze radomskiego batalionu będą szkoleni już wiosną w Grójcu. - W momencie kiedy batalion, a potem brygada osiągnie możliwość przeniesienia, to już będą żołnierze wyszkoleni, dający możliwość funkcjonowania jako pełnowartościowy żołnierz obrony terytorialnej - powiedział.

Poza radomskim i grójeckim powstaną jeszcze trzy bataliony: w Pomiechówku, Borzęcinie i Płocku. Pododdziały z Grójca docelowo rozlokują się zaś w Nowym Mieście nad Pilicą.

Najważniejsza informacja dla Radomia jest taka, że powstanie tu siedziba brygady. - Na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego będzie prowadzona inwestycja, związana z wybudowaniem obiektów na potrzeby 6. Brygady Obrony Terytorialnej jak i 62. batalionu. Będą to nie tylko obiekty sztabowo-biurowe, ale będą to również obiekty magazynowe, garaże. Inwestycja prowadzona będzie z dużym rozmachem - powiedział Wojciech Skurkiewicz. Znajdzie tam miejsce dowództwo brygady, pododdziały dowodzenia, wsparcia, logistyczne, saperzy, pluton medyczny. Budowa ma trwać minimum dwa lata.

 Gen. Kukuła chwalił strategiczną lokalizację 6. MBOT w Radomiu.

 Warto dodać, że powstanie siedziby brygady w Radomiu będzie wiązało się także z pracą dla cywilów. - Takich etatów w dowództwie brygady jest ok. 45 - powiedział dowódca WOT.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4