Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 17 stycznia - św. Antoni, opat
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/Bunt przeciwko buntowi

Wiadomości z Radomia

Bunt przeciwko buntowi

14 listopad 2018 / Tekst

Bunt nastolatka - jedni przechodzą go łagodnie, inni konsekwencje młodzieńczych wyborów ponoszą przez wiele lat. Jak radzić sobie z buntem, kiedy nie reagować, a kiedy podjąć reakcję? 

Bunt przeciwko buntowi
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Najważniejsze to mieć cel! 

Intensywny czas buntu przeszedł Jakub Krzepisz. W swoim życiu nie widział celu i większego celu. Życie z dnia na dzień przynosiło lenistwo, grzech i pokusy. Nie brakowało również używek. Dzięki odnalezieniu celu w swoim życiu Kuba wyszedł na prostą - jest wolontariuszem w domu dziecka, pomaga bezdomnym. Jak mówi, jako wzór stawia sobie Jezusa, który również miał cel - zbawienie ludzkości. W rozmowie z Weroniką Chochoł Jakub opowiedział o swojej przemianie, wolontariacie, który go przemienia, a także spotkaniu z Chrystusem w osobie bezdomnej: 

 Nie zawsze byłem księdzem... 

Jakub podjął się wolontariatu w grupie Przyjaciół Bezdomnych, której koordynatorem jest ks. Daniel Glibowski. Ks. Daniel jest również katechetą, w swoich kontaktach z młodymi ludźmi zauważa, że wśród młodzieży istnieje kult wolności. Podkreśla również na metodę "wolności kontrolowanej". - Pozwalam młodzieży na wolny wybór, ale kiedy widzę, ze to idzie w dramatycznie złym kierunku to alarmuję i na ile mogę - alarmuję - wyjaśnia. Zauważa także, że nadmierna troska dorosłych wynika z błędów, które w przeszłości popełnili, a przed którymi chcą ustrzec swoich podopiecznych. - Tłumaczę młodym ludziom, że ja również popełniałem błędy, nie zawsze byłem księdzem: 

 Modelujmy emocje! 

Wiedza książkowa to jedno, ważne, aby ją praktykować, próbować. Należy zbudować partnerską - w granicach rozsądku - relację z dzieckiem, nie wstydzić się swoich emocji, mówić o tym co nas boli, co nam się nie podoba. W ten sposób dajemy sygnał, że chcemy o tym rozmawiać. Jesteśmy otwarci na problemy, oczekujemy zrozumienia, empatii i jednocześnie jesteśmy gotowi dawać to samo. Jak zauważa psycholog Joanna Majewska-Wróbel rozmowy o emocjach nie są łatwe, często to właśnie uczucia biorą górę nad rozsądkiem. Warto przeczekać ciężki moment, żeby później, gdy emocje opadną porozmawiać na spokojnie. Rodzice, opiekunowie powinni towarzyszyć podopiecznym w trudnych, ale i ważnych momentach w ich życiu. Jednym z nich jest wybór ścieżki zawodowej. Czy pozwolić dziecku na samodzielne wybory czy raczej kategorycznie zabraniać i korzystać z własnego doświadczenia życiowego? Na te i więcej pytań odpowiedziała psycholog, terapeuta Joanna Majewska-Wróbel: 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4