Patron dnia: 24 maja - Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Radio Plus Radom /RADOM/Bunt przeciwko buntowi

Wiadomości z Radomia

Bunt przeciwko buntowi

14 listopad 2018 / Tekst

Bunt nastolatka - jedni przechodzą go łagodnie, inni konsekwencje młodzieńczych wyborów ponoszą przez wiele lat. Jak radzić sobie z buntem, kiedy nie reagować, a kiedy podjąć reakcję? 

Bunt przeciwko buntowi
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Najważniejsze to mieć cel! 

Intensywny czas buntu przeszedł Jakub Krzepisz. W swoim życiu nie widział celu i większego celu. Życie z dnia na dzień przynosiło lenistwo, grzech i pokusy. Nie brakowało również używek. Dzięki odnalezieniu celu w swoim życiu Kuba wyszedł na prostą - jest wolontariuszem w domu dziecka, pomaga bezdomnym. Jak mówi, jako wzór stawia sobie Jezusa, który również miał cel - zbawienie ludzkości. W rozmowie z Weroniką Chochoł Jakub opowiedział o swojej przemianie, wolontariacie, który go przemienia, a także spotkaniu z Chrystusem w osobie bezdomnej: 

 Nie zawsze byłem księdzem... 

Jakub podjął się wolontariatu w grupie Przyjaciół Bezdomnych, której koordynatorem jest ks. Daniel Glibowski. Ks. Daniel jest również katechetą, w swoich kontaktach z młodymi ludźmi zauważa, że wśród młodzieży istnieje kult wolności. Podkreśla również na metodę "wolności kontrolowanej". - Pozwalam młodzieży na wolny wybór, ale kiedy widzę, ze to idzie w dramatycznie złym kierunku to alarmuję i na ile mogę - alarmuję - wyjaśnia. Zauważa także, że nadmierna troska dorosłych wynika z błędów, które w przeszłości popełnili, a przed którymi chcą ustrzec swoich podopiecznych. - Tłumaczę młodym ludziom, że ja również popełniałem błędy, nie zawsze byłem księdzem: 

 Modelujmy emocje! 

Wiedza książkowa to jedno, ważne, aby ją praktykować, próbować. Należy zbudować partnerską - w granicach rozsądku - relację z dzieckiem, nie wstydzić się swoich emocji, mówić o tym co nas boli, co nam się nie podoba. W ten sposób dajemy sygnał, że chcemy o tym rozmawiać. Jesteśmy otwarci na problemy, oczekujemy zrozumienia, empatii i jednocześnie jesteśmy gotowi dawać to samo. Jak zauważa psycholog Joanna Majewska-Wróbel rozmowy o emocjach nie są łatwe, często to właśnie uczucia biorą górę nad rozsądkiem. Warto przeczekać ciężki moment, żeby później, gdy emocje opadną porozmawiać na spokojnie. Rodzice, opiekunowie powinni towarzyszyć podopiecznym w trudnych, ale i ważnych momentach w ich życiu. Jednym z nich jest wybór ścieżki zawodowej. Czy pozwolić dziecku na samodzielne wybory czy raczej kategorycznie zabraniać i korzystać z własnego doświadczenia życiowego? Na te i więcej pytań odpowiedziała psycholog, terapeuta Joanna Majewska-Wróbel: 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4