Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 17 stycznia - św. Antoni, opat
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/By nikt w Wigilię nie był sam

Wiadomości z Radomia

By nikt w Wigilię nie był sam

05 październik 2017 / Tekst

Radom będzie jednym z dziesięciu miast, w których zorganizowana zostanie prawdziwa Wigilia dla Samotnych. Organizatorem wieczoru wigilijnego jest fundacja "Wolne Miejsce" z Katowic.

By nikt w Wigilię nie był sam
fot. dubicze-cerkiewne.pl

Prawdziwe spotkanie przy wigilijnym stole

Przy tradycyjnym wigilijnym stole nakrytym obrusem, w domowej atmosferze, 24 grudnia zasiądzie nawet tysiąc samotnych osób. To inicjatywa fundacji "Wolne miejsce", która już od ponad 15 lat organizuje w całej Polsce Wigilie dla Samotnych. Dzięki akcji osoby samotne nie będą same w wigilijny wieczór. Spotkanie będzie różniło się od imprez opłatkowych organizowanych w okresie około świątecznym. - Wydarzenie, które chcemy zaproponować, jest bardzo odmienne. - mówi Mikołaj Rykowski - założyciel fundacji "Wolne miejsce":

W spotkaniu udział mogą wziąć wszystkie osoby samotne i potrzebujące. Jedynym warunkiem udziału w Wigilii jest trzeźwość.

Pomóc może każdy

Wieczerza wigilijna dla osób samotnych odbędzie się w radomskiej "Budowlance". Już teraz odbywają się spotkania organizacyjne, na które zaproszeni są wolontariusze. Do pomocy przy zorganizowaniu Wigilii zgłosić się może każdy. Spotkania dla osób zainteresowanych współpracą będą się odbywały w każdą środę o godz. 18:00 w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Kościuszki 7. Potrzebne są osoby, które pomogą w przygotowaniu tradycyjnych wigilijnych potraw, usiądą przy stole i porozmawiają z przybyłymi gośćmi, a także zaproszą do wspólnego kolędowania. Wkrótce pojawią się również listy produktów niezbędnych do przygotowania potraw. Deklarując zakup któregoś z produktów również można dołożyć swoją cegiełkę do przygotowania tego wyjątkowego wieczoru.

- Ideą tych spotkań wigilijnych jest również zachęcanie ludzi do działań na rzecz osób samotnych. - mówi Zbigniew Ciesielski - koordynator grudniowego wydarzenia:

- Chcemy, żeby osoby samotne wiedziały, że o nich pamiętamy. - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

Od jednego człowieka, do pełnej sali

Historia związana z Wigilią dla Samotnych zaczęła się od jednego sąsiada, którego Mikołaj Rykowski wraz z żoną zaprosili na Wigilię. - Sąsiad zapytał, czy może opowiedzieć o naszym zaproszeniu innym samotnym. Za rok gościliśmy już trzy osoby. - wspomina założyciel fundacji. To było 18 lat temu. Teraz - goście liczeni są w tysiącach:

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4