Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /RADOM/Co zrobić z dziećmi w razie strajku?

Wiadomości z Radomia

Co zrobić z dziećmi w razie strajku?

07 kwiecień 2019 / Tekst

Dyrektorzy apelują: lepiej będzie, aby w miarę możliwości dzieci zostały w domu. 

Co zrobić z dziećmi w razie strajku?
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

W Radomiu 78 na 91 placówek oświatowych zgłosiło chęć udziału w strajku. W szkołach mają być zorganizowane sztaby strajkowe, do obecności w szkole zobowiązana jest kadra kierownicza. W wielu placówkach nie strajkują również katecheci. Jak wynika z informacji podawanych przez dyrektorów, szkoły będą w stanie zapewnić opiekę około setce dzieci. Zgodnie z prawem na jednego opiekuna przypadać może 25 dzieci. Tak będzie m.in w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Radomiu. - Proponowałbym rodzicom, ażeby poszukali zastępczych sposobów opieki nad dziećmi, ponieważ pierwszy dzień strajku jest najbardziej niewiadomy. My dopiero w poniedziałek rano będziemy wiedzieli, ile tak naprawdę osób strajkuje - wyjaśnia Marek Sternalski - dyrektor PSP nr 2: 

Dyrekcja PSP nr 34 w Radomiu zawiadomiła rodziców o zawieszeniu zajęć dydaktycznych do odwołania, ale zapewniła też o zapewnieniu opieki dla uczniów, którzy przyjdą do szkoły. Zgodnie z rozkładem zajęć mają pracować oddziały przedszkolne. W dniach strajkowych nie będą natomiast wydawane obiady. Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się planowo.

Do strajku włączają się również przedszkola. Tutaj dyrektorzy również proponują, by dzieci zostały w domu. Jednak dla tych, którzy faktycznie nie mają z kim zostawić dziecka, mogą przyprowadzić pociechę do przedszkola, kuchnia prawdopodobnie we wszystkich placówkach będzie pracować normalnie - informuje Barbara Zawadzka - dyrektor przedszkola nr 8 w Radomiu:

Rodzice mogą skorzystać z urlopu na żądanie, przysługuje im również dwa dni opieki na dziecko do lat 14 oraz 60 dni w roku na dziecko do lat 8. W momencie zamknięcia placówki rodzic zobowiązany jest do napisania stosownego oświadczenia: 

 

Na poniedziałek, 8 kwietnia zaplanowane jest posiedzenie zespołu monitorującego sytuację w radomskich szkołach związaną z ewentualnym strajkiem nauczycieli. W składzie zespołu znajdą się inspektorzy wydziału edukacji, którzy od godz. 7.00 będą mogli prowadzić internetowy dialog z placówkami. To pozwoli na monitorowanie sytuacji, sporządzanie bieżących sprawozdań co do ilości strajkujących nauczycieli oraz uczniów, zarówno tych, którzy mają zapewnioną opiekę w placówce, jak i tych, którym opiekę zapewnić musieli rodzice. Wszystkie sytuacje będą zgłaszane i monitorowane przez zespół. Do współpracy zostali zaproszeni również dyrektorzy poszczególnych szkół, w których odbywać się będzie strajk.

Do bardziej intensywnej pracy zobowiązane są również służby. Strażnicy miejscy będą sprawdzać miejsca, w których może przebywać młodzież. - Będziemy czuwać nad ich bezpieczeństwem - informuje Grzegorz Sambor - komendant Straży Miejskiej w Radomiu: 

 

Zwiększone kontrole zapowiada również policja. 

Jak przypomina Mazowiecki Kurator Oświaty, fakt przystąpienia nauczycieli do strajku nie zwalnia dyrektora z wykonania zadania polegającego na zapewnieniu uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie szkoły. Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia. Zapewnienie opieki uczniom powinno odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, uwzględniając tygodniowy rozkład zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta. Dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rodziców, czy jego placówka weźmie udział w strajku. W razie braku wystarczających informacji, w sytuacji gdy przedszkole/szkoła nie zapewni opieki dziecku w czasie strajku, fakt ten można zgłosić do organu prowadzącego - odpowiednio wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz kuratora oświaty. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4