Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Czerwiec'76 wydarzeniem roku

Wiadomości z Radomia

Czerwiec'76 wydarzeniem roku

07 czerwiec 2017 / Tekst

Zeszłoroczne obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku. Jego organizatorem było Muzeum Historii Polski, a o wyborze laureata zdecydowali w głosowaniu internauci.

- Czerwiec 76 to bardzo ważna data na polskiej drodze do wolności. Mam nadzieję, że ubiegłoroczne obchody 40. rocznicy przywróciły dumę miastu, radomianom i wszystkim bohaterom Czerwca 76. Odbywały się one pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”. Wielu historyków mówiło, że nie byłoby takiego Sierpnia 80 i nie byłoby takiej Solidarności, gdyby nie Czerwiec 1976 roku. Za to z tego miejsca chciałbym podziękować bohaterom Czerwca i już teraz zaprosić wszystkich na obchody 41. rocznicy - powiedział odbierając nagrodę prezydent Radosław Witkowski. Podziękował jednocześnie współorganizatorom obchodów czyli Stowarzyszeniu Radomski Czerwiec 76 i Zarządowi Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska.

Celem plebiscytu było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Na konkurs nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy, m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Irlandii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.

Warto przypomnieć, że w dotychczasowych plebiscytach zostały wyróżnione m.in.: projekt edukacyjny związany z musicalem „Korczak” organizowanym przez Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku, wystawa stała Muzeum Katyńskiego czy nowoczesna ekspozycja „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w Podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4