Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 czerwca - św. Alojzy Gonzaga, zakonnik
Radio Plus Radom /RADOM/Czy szkoła ma wychowywać?

Wiadomości z Radomia

Czy szkoła ma wychowywać?

08 listopad 2017 / Tekst

Jak zapobiegać trudnościom wychowawczym? Czy szkoła wychowuje? Jaką rolę pełnią rodzice? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Profilaktyka i wychowanie w reformowanej szkole – jak zapobiegać trudnościom wychowawczym”.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Na konferencję zaproszeni zostali dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także rodzice. Uczestnicy wysłuchali wystąpień i dyskutowali na temat metod wychowawczych w placówkach oświaty.

- Celem jest przedstawienie nauczycielom radomskich szkół, w jaki sposób prowadzić uczniów, żeby mieć z nimi jak najmniej kłopotów. Oczywiście kłopoty wychowawcze były, są i będą, ale naszym zadaniem jest to, żeby mieć jak najmniej problemów z młodzieżą – mówi Jakub Kiełbasiński, dyrektor Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Radomiu.

Z tematem mitów w wychowaniu zmierzył się prof. Marek Konopczyński z Polskiej Akademii Nauk.

- Pierwszy mit to jest nadanie szkole, jako instytucji, roli wychowawczej. Żadna instytucja nie jest w stanie wychowywać. Wychowują konkretni ludzie, nauczyciele, wychowawcy, a my próbujemy taką rolę przypisywać instytucji. To jest błąd i aberracja, która niesie ze sobą negatywne skutki. Ludzie, którzy są w środku uważają, że szyld, instytucja, czy pieczątka wychowa. Drugi mit to jest próba pogodzenia roli wychowawczej i dydaktycznej nauczyciela. To są dwie role, które się wykluczają. Dla nauczyciela najważniejszy zawsze będzie sukces dydaktyczny ucznia i za to jest oceniany. Jego rola wychowawcza w zasadzie nie istnieje, bo wychowanie to nie jest kształtowanie postaw egoistycznych, tylko wręcz przeciwnie – pomaganie innym, bycie prospołecznym, opiekuńczym. Albo jest się nauczycielem albo wychowawcą. Trzeci mit jest związany z filozofią polskiej szkoły. Polska szkoła nastawia się na wtłaczanie wiedzy. Prawda jest taka, że rola edukacyjna szkoły jako głównego dostarczyciela wiedzy mija, kończy się lub skończyła. Z badań wynika, że tylko 25% wiedzy zdobytej w szkole przydaje się w dorosłym życiu. Resztę wiedzy zdobywa zupełnie z innych źródeł – internetu, kontaktów zewnętrznych – mówił prof. Marek Konopczyński.

Efekty wypracowane w dyskusji mają dotyczyć nie tylko nauczycieli, ale także uczniów.

- Liczę na to, że nauczyciele wypracują takie sposoby, żeby sobie z tym problemem radzić – dodaje dyrektor Kiełbasiński.

Według prof. Konopczyńskiego polskie szkoły powinny wrócić do wpajania młodym ludziom wartości, a nie wiedzy, która nie przyda im się w życiu.

- Po co komu wiedza, jak jest zbudowany pantofelek, czy jak się nazywa trzecie piętro budowli greckiej. Ja mogę sobie to „wyklikać” w komórce i błyskawicznie odnaleźć. Szkoła powinna mnie nauczyć życia. Jak mam żyć uczciwie, dobrze, jak mam żyć z ludźmi i wśród ludzi. To jest główne zadanie współczesnej szkoły – tłumaczy prof. Konopczyński.

Jak dodaje profesor, w polskich szkołach niedoceniane są funkcje pedagoga i psychologa.

Renata Otolińska z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Radomiu przedstawiła podstawy prawne programu profilaktyczno-wychowawczego. Izabela Wrzesińska opowiedziała o roli Akademii Rodziców.

Konferencję zakończyła dyskusja połączona z konsultacjami dla psychologów, pedagogów, terapeutów szkolnych, rodziców i wychowawców.

Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Radomiu we współpracy z Mazowieckim Kuratorium Oświaty.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4