Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /RADOM/Dają wiele - chcą tylko uśmiechu!

Wiadomości z Radomia

Dają wiele - chcą tylko uśmiechu!

05 grudzień 2018 / Tekst

Od pomocy w odrabianiu lekcji, przez odwiedziny u chorych i samotnych, pomoc zwierzętom, organizowanie spotkań aż po umożliwienie godnej i spokojnej śmierci... 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. 

Dają wiele - chcą tylko uśmiechu!
fot. Jakub Szczechowski/Radio Plus Radom

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 32 lat, a jego celem jest uhonorowanie wszystkich, którzy niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym. Jednak stwierdzenie "bezinteresowna pomoc" w przypadku wolontariuszy jest przekłamane. W niesieniu pomocy mają interes - uśmiech  i radość podopiecznych. 

Od najmłodszych...

Form wolontariatu jest wiele, a do niesienia bezinteresownej pomocy garną się już najmłodsi. Dlatego w wielu szkołach działają Szkolne Kluby Wolontariatu. Wolontariuszki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 to "Dobre duszki". W swojej działalności zajmują się działalnością na rzecz społeczności szkolnej, pamiętają również o bezdomnych zwierzętach. Jak podkreślają, każdy człowiek ma w sobie coś z wolontariusza - wystarczy chociażby zwyczajna pomoc sąsiedzka. Zdaniem wolontariuszek warto wkroczyć w szeregi wolontariatu by niesiona pomoc była skuteczniejsza: 

Jedną z najpopularniejszych form wolontariatu młodzieżowego jest Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka". Pod jej skrzydłami działa około 1300 wolontariuszy. Wśród nich Hubert i Dominika. Jak przekonują, wolontariat to z jednej strony trudna sztuka, często podejmowanie odpowiedzialnych decyzji, ale z drugiej strony satysfakcja i wiele korzyści - materialnych, ale przede wszystkim niematerialnych: 

Inną formą wolontariatu może być pomoc zwierzętom w radomskim przytulisku. Chociaż nie powiedzą "dziękuję", to ich mądre, ciepłe spojrzenie i wesołe merdanie ogonem rekompensują dojazdy na obrzeża miasta i spacery bez względu na pogodę. Potwierdza to piętnastoletnia Kinga z Radomia: 

... po dorosłych

Nie tylko dzieci i młodzież garną się do wolontariatu. Kiedy wszyscy zasiadają do wigilijnego czy wielkanocnego stołu, oni - wolontariusze działający na rzecz samotnych - zbierają się w radomskiej "Budowlance", by zorganizować świąteczne spotkanie dla tych, którzy nie mają z kim usiąść do stołu. Zorganizowali już wigilię i śniadanie wielkanocne dla samotnych, przygotowują się do kolejnego spotkania wigilijnego. - Ludzie czują potrzebę pomocy, a to wpływa na ich życie! - przekonuje Zbigniew Ciesielski - koordynator Wigilii dla Samotnych w Radomiu:

Wolontariat daje dużo radości, chociaż posługa nie zawsze jest łatwa. Wolontariusze Szlachetnej Paczki spotykają się z biedą, która wielu z nas wydaje się niemożliwa. I chociaż grudniowy finał przynosi wiele radości i wzruszeń, to najpierw trzeba zetknąć się z wieloma potrzebującymi osobami, poznać ich historie, tragedie. Jednak radość i uśmiech pozwalają zapomnieć o tym co smutne. Co więcej, wolontariat pomaga w doskonaleniu i rozwijaniu samych siebie - mówi wolontariuszka Szlachetnej Paczki - Monika Szczepanik: 

 Pomoc wolontariuszy potrzebna jest również w ostatnich chwilach życia. 

Hospicjum Królowej Apostołów to jedyne hospicjum na Mazowszu oparte na wolontariacie. Jeszcze w 2000 roku takich wspólnot w całym kraju było ponad 120, dzisiaj pozostało ich tylko 13. Wolontariusze dzień i noc bezinteresownie, bez wynagrodzenia służą chorym, rodzinom chorych i osieroconym. Wolontariuszy jest niewielu bo około sześćdziesięciu osób, które pod opieką maną prawie pięć tysięcy osób. Chociaż wolontariusze hospicyjni pomagają godnie odejść, to zapewniają, że wolontariat to życie: 

Podziękowanie... 

Niezależnie od tego czym się zajmują, wolontariusze przyznają, że pomoc drugiemu człowiekowi do ogromna satysfakcja i radość - nawet wtedy, kiedy jest trudno. Zaprzyjaźniają się ze swoimi podopiecznymi, pomagają im, jak potrafią najlepiej. Poświęcają swój wolny czas, energię, często zapominają o swoich problemach, by żyć problemami innych. Nie liczą na wielkie podziękowania, nie mają nadziei, że nabyte znajomości przydadzą się w życiu lub że ciężka praca przyniesie im sławę i pieniądze. Pomagają, bo chcą... Chcą komuś ulżyć, chcą zobaczyć uśmiech, chcą czuć się potrzebni. 

W środę, 5 grudnia - w Międzynarodowym Dniu Wolontariatu w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego odbędzie się uroczysta Gala organizowana przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka". W programie prezentacja pracy Centrum Młodzieżowego Wolontariatu i Centrum Wolontariatu Międzynarodowego, podsumowanie projektu "Przestrzeń działania", rozstrzygnięcie konkursów "Wolontariusz Roku" oraz "Klub Roku" oraz występ Laureatów Konkursu "Arka ma talent". Początek o godz. 17.00. 

Może warto dziś podziękować wolontariuszom, których spotkaliśmy na swojej drodze? A może właśnie dziś jest dobry dzień na to, by zostać wolontariuszem? Możliwości jest wiele, potrzebujący czekają, a wolontariat to wielka sprawa, piękny dar dla drugiego człowieka i inwestycja w siebie... 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4